Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Google Stadia Şikayetleri Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak çıkışını gerçekleştirmiş olan Google Stadia beklenen çıkışı yapmayı başaramadı. İlk eleştiriler çıkış oyunlarına gelmişti. Stadia güçlü bir konsola sahipti ama çıkışını yaptığı ilk 12 oyun beklentileri karşılayamadı. Daha sonra ise Google tarafı 10 oyun daha çıkışına ekledi ve 22 oyun ile çıkışını gerçekleştirdi. Bu durumda satın alanları çok memnun etmeyi başaramadı. Şikayetler ise bu durum ile bitmiş değil. Google Stadia şikayetleri çeşitlenerek artmaya devam ediyor.

İlk Şikayet Oyunlardı

Gelen ilk şikayetler çıkış oyunları ile ilgili oldu. Özellikle ilk açıklanan çıkış oyunları içerisinde sadece bir tane Stadia özel oyun bulunuyordu. Geri kalan yapımlar ise Tomb Raider ağırlıklı olması şikayetleri ikiye katladı. Daha sonra ise sisteme 10 oyun daha eklendi. İçlerinde yine özel bir oyun bulunmuyordu. Ama çeşitliliğin artması da bir adım olarak görüldü. Google tarafından bir geri dönüşün olması iyi bir haberdi.

İkinci Şikayet Veri Kullanımı

Bildiğiniz gibi Stadia sürekli olarak internet bağlantısı isteyen bir sistem. Bulut sistemi üzerinden oyunları istediğiniz platform üzerinden oynamanıza olanak sağlıyor. Gelen açıklamalar ile birlikte istenilen internet hızı bir en az 25 Mbps istiyordu. Bu da minimum istekleriydi iyi bir internet altyapısına sahip olmanız gerekiyor Stadia’yı düzgün kullanabilmek için.

Sadece istenilen internet hızı ise yeterli değil. İnternet üzerinden çok fazla veri kendisine çekiyor. Yani kısacası internetinizi sömüren bir konsol desek yanlış olmaz. Bu durum da oyuncuları ve kullanıcıları rahatsız etmeyi başardı. Özellike Reddit üzerinden şikayetler başladı. Ne kadar bulut sistemi üzerinden oynama imkanı güzel olsa da internet dostu bir sistem değil. Bu da sitemleri beraberinde getirdi.

Üçüncü Şikayet Isınma Problemi

Üçüncü olarak gelen ise konsolun ısınma problemi oldu. Reddit üzerinden yine açılan konudan bir çok oyuncu şikayetçi. Oyun oynandığı sırada aşırı ısınmadan dolayı oyunun kapandığı bile gelen şikayetler arasında. Bu durumun yaşanması ile Google tarafından gelen açıklamalara ters düşüyor. Isınma problemleri ise en çok Destiny 2 oyununda gerçekleşiyor. Isınma problemi ile ilgili olarak gelen şikayetlere örnekler şu şekilde;

armedeon7479 adlı kullanıcı, “Destiny 2’de bir dövüşün ortasındayken Chromecast öldü ve ağ bağlantısı kayboldu. Fişini çekmeye gittim, cihaz aşırı sıcaktı. Başka kimse (Stadia) Founder’s Edition ile gelen Chromecast Ultra’larda aşırı ısınma sorunu yaşadı mı? Bu konuda başka gönderi görmedim” ifadesini kullandı.

Google tarafından gelen açıklama ise Chromecast Ultra ile ilgili olarak bir ısınma sorunun yaşanmadığı yönünde gelen açıklama ise şöyle oldu;

“Buna dikkatmizi çektiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bir cihazdaki herhangi bir ısınmanın sıkıntılı olabileceğini biliyoruz ancak Chromecast Ultra ile ilgili bir termal aşırı ısınma sorunu olmadığını doğrulayabiliyoruz.” şeklinde başlayan bir gönderi paylaşan Google topluluk yöneticisi, “Normal kullanımda (mesela YouTube’dan kedi videosu izlerken) cihazın üst kısmı dokunmak için biraz sıcak olabilir, ancak cihaz bu şekilde çalışmak üzere tasarlandı. Ekip donanım, yazılım ve oyunlar üzerinde oldukça geniş testler yaptı -bunlara uzun Stadia oyun ve video oturumları da dahil- ve hiçbir aşırı ısınmadan kapanma sorunu yaşamadı.” şeklinde açıklama geldi.

Ama Reddit üzerinden gelen ısınma şikayetleri sürekli olarak artmaya devam ediyor. Henüz resmi bir site yada sosyal medya üzerinden bir açıklama gelmedi. Bakalım bu sorunlar ile ilgili olarak Google tarafından ne gibi önlemler alınacak.

Google Stadia şikayetleri sürekli olarak artmaya devam ediyor. Oyun piyasasına girişini Google tarafı çok iyi bir şekilde sağlayamadı. Bakalım buna karşılık önlemleri nasıl olacak.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!