Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Iron Maiden, Ion Maiden’a Dava Açtı

Dünyanın en ünlü Heavy Metal gruplarından birisi olan Iron Maiden Ion Miden’a dava açtı. Ion Maden’ın sahibi olan 3D Realms oyun geliştirici firmaya ticari marka ihlali sebebi ile 2 milyon dolarlık bir dava açıldı. Bunun sebebi de aslında Ion Maden’nin Iron Maden ismini kullanması ve markanın isim hakkını kullanmasından kaynaklanıyor. Iron Maden, Ion Maden arasında oluşan sıkıntı bakalım nasıl çözülecek.

Sizlerinde gördüğü gibi Iron Maden, Ion Maden isimleri birbirlerine çok fazla benziyor. Bizce ipin koptuğu kısım isim benzerliği değil. Daha çok Ion Maden markasının bağlı olduğu 3D Realms. Iron Maden’nın ürettiği markayı sömürmesinden dolayı oluştu. Ion Maden oyunlarında ve satın yaptığı ürünlerde bir Havy Metal furyası ve Iron Maden çok fazla dikkat çekiyor.

Iron Maden Açıklamaları

Bunun üzerine 3D Realms ve Iron Maden arasında bir dava süreci başlamış oldu. Konu ile alakalı olarak şu açıklamalar sarf edildi.

“Ion Maiden ismi gerek görünüş, gerek telaffuz, gerekse ticari izlenim anlamında Iron Maiden ticari markasıyla neredeyse bire bir aynıdır. Davalı taraf aynı zamanda Ion Maiden ismini tişört ve fare altlığı gibi ticari ürünler satmak için de kullanmaktadır” deniyor dava dilekçesinde.

“Davalı, Ion Maiden ismini izinsiz biçimde kullanmaya başlamış ve davalının ürün ve hizmetlerinin IRON MAIDEN ile ilişkisi olduğu veya onaylandığı izlenimini yaratarak müşteri çekmeyi hedeflemiştir.”

Aynı zamanda Ion Maden adı ve 3D Realms firması Iron Maden ismi üzerinden kazanç sağlama ve müşterileri yanıltmaya çalıştığını söylediler. Bu durum ile ilgili bir örnek daha oyunun ana kahramanı olan Shelly Harrison ismi Iron Maden grubunun kurucusu olan Steve Harris isminden esinlenilmiş. Aynı zamanda bu gibi daha bir çok esinlenme içerisinde bulunuyor. 2 milyon dolarlık açılan dava hakkında daha fazla detay elimizde bulunmuyor.

Bakalım nasıl bir dönem olacak. 3D Realms ile Iron Maden arasında bir anlaşma yapılmazsa ne gibi bir sonuç çıkar merak ediyoruz. 2’li arasında bir anlaşma sağlanmazsa eğer sonuç Iron Maden lehine çıkacak gibi gözüküyor. İkili arasında bir anlaşma çıkmazsa Ion için çok iyi haberler yok demektir.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!