Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Bizce En İyi 10 Korku Oyunu

Biraz gerilim yaşayıp korkmak mı istiyorsunuz? Eğer öyle ise sizler için hazırladığımız en iyi korku oyunlarından 10 tanesini sizler için listeledik. Bu listemizi kendi derecelendirmemize göre hazırladığımızı belirtmek isterim. Korku oyunu denildiği zaman aklımıza gelenlerin listesini sizler için hazırladık.

1- The Evil Within

Shinji Mikami’nin elinden çıkmış bir oyundan bahsediyoruz. Sanırım bunun üstüne yorum yapılmaz. Devil May Cry, Dino Crisis, Resident Evil gibi efsanevi oyunların yapımcısı. Capcom Resident Evil’in orjinalliğini bozunca bu oyun oldukça iyi geldi. 
Genel anlamda beğendim ama biraz optimizasyon sorunu vardı sanki. Öyle aşırı hissettirmese de hassaslık gerektiren yerlerde insanı deliye çevirmeye yetiyor.
İnsan zihnine farklı bir açıdan bakmış olmaları hikayeyi daha da ilginç hale getiriyor ama sürükleyici bulmadım pek, yani acaba ne olacak diye meraklandırmıyor. Korku ögeleri gayet yerinde ve gericiliği yeterli. Kesinlikle oynanması gereken oyunlardan

2- Until Dawn

Until Dawn kısa süren bir oyun fakat bu sizi kararsızlığa götürmesin,Zira oyun bittikten sonra ikince sefer oynayacağınız türden bir oyun.Oyunu suskun sakin hafif loş karanlık bir yerde ve kulaklığınızın sesini de biraz açtığınızda tamamdır.Aile fertleriniz veya Arkadaşlarınızla beraber oynayarak oyunun hikayesine kendinizi kaptırabilirsiniz.Aynı zamanda çayı,kahveyi unutun oyun süresince sizi süprizler bekliyor olacak.Oyunda kamera açısı sistemi ilk başta zorlasa da sonradan alışıyorsunuz. 

3- Little Nightmares

Little Nightmares... İsmini bu kadar iyi yansıtan çok fazla oyun olduğunu düşünmüyorum. İsveçli Tarsier Studios (LittleBigPlanet 3, Tearaway Unfolded) tarafından geliştirilen, Bandai Namco tarafından dağıtımı yapılan oyun küçüklük karabasanlarımızdan fırlamış görsellerle ve gerilimi daimi en tepede tutan ses tasarımıyla bize gündüz zamanı ufak karabasanlar gördürmek için elinden geleni ardına koymuyor.

4- Prey (2017)

Mass Effect: Andromeda, Dead Space ve Star Citizen’dan hiçbir zaman alamayacağınız tadı, Bethesda muhteşem bir alternatif tarih ile önümüze sermiş.

Sene 1963, John F. Kennedy uğradığı silahlı saldırıdan canlı bir şekilde kurtulur ve Rusya ile kızışan yarış neticesinde(Space Race) uzaya daha fazla yatırım yapar. Daha sonrasında Rusya’dan kontrolü tamamiyle eline alacağı Kietka uzay üssünü Typhon ismi verilen uzay canlılarını araştırmak üzere Project Axiom isimli projeye dahil eder ancak laboratuvarda gerçekleşen kaza neticesi kapalı tutulan Typhon canlıları uzaya salınır.

62 sene sonra, 2025’de, Kietka’yı yeni kurulan TranStar şirketi satın alır ve Talos 1 üssünü kurar. Gelişen teknolojiyle Typhon’u araştırmaya devam edip, onların zekasını kullanarak insanlara insanüstü güçler verecek Neuromodlar üretir ve bundan akılalmaz paralar kazanır. Ancak Typhon saldırı tehlikesi devam etmektedir… 

Oyunun hikayesi de 2032 seneninde Morgan Yu’nun ağabeyi Alex tarafından Talos 1’e işe alınması ve gelişen olaylarla başlıyor. Daha fazla ayrıntısına girmiyorum, bu güzelim hikayeyi açığa çıkarmak istemem.

5- P.T.

Eğer bir şey bizi bebeklerden mahrum edecek olsaydı, o p.t olurdu. Guillermo del Toro ve Hideo Kojima arasındaki bu işbirliği, birçok nedenden ötürü bir kült kazandı.

PlayStation 4 için Kojima Productions tarafından geliştirilen ve daha sonra iptal edilen hayatta kalma korku video oyunu. Silent Hill serisinin dokuzuncu ana yapımıydı ve Hideo Kojima ve Guillermo del Toro tarafından yönetildi.

6- Layers of Fear

Birkaç saat içerisinde bitirebileceğiniz hoş bir psikolojik gerilim oyunu. Korku oyunu demeye imtina ediyorum çünkü klasik ani ses yükselmeleri, ansızın önünüze çıkan objeler gibi metotlar korku unsuru kullanılmış ama bu tür oyunlarda fazla bir şey yapma seçeneğiniz de yok, onun için bu istikamette tenkit etmiyorum; oynarken ne ile karşı karşıya kalacağınızı bilin diye not düşüyorum. Dan dun sağa sola bıçak sallama, yaratıklardan kaçma gibi şeyler yok. Karakter kendi iç dünyasındaki korkularıyla ve meseleleriyle yüzleşiyor.

7- Resident Evil 7: Biohazard

Resident Evil 7: Biohazard’da en büyük fark, seriye gelen “bakış açısı” farklılığı. Artık oyunu, üçüncü şahıs gözünden değil, birincil şahıs, yani FPS olarak oynuyoruz. Elbette bu, Resident Evil 7’nin “Survival Horror” türünü değiştirmiyor; aksine daha fazla pekiştiriyor. Sürekli gergin bir atmosfer, atmaktan çekineceğiniz adımlar ve kan. Bolca kan…

8- Gray Dawn

Korku, hem edebiyatta hem de sinemada kökleri çok öncesine dayanan bir tür. Bu vaziyetin oyun dünyasına yansımaması da tabii ki acayip olurdu. Bilgisayar oyunları ilk çıktığından beri mevcut olan bu tür, bilhassa son birkaç senede gittikçe zenginleşti ve değişim gösterdi.

Önceden bu türdeki oyunlarda daha çok rahatsız edici görüntülere ve “jump-scare” denilen “aniden beliren görüntü ve ses”le korkutmaya yönelirken, ana odağı hikâye anlatmak olan oyunların artmasıyla beraber korku oyunları da değişim göstermeye başladı. Gördüğünüz korkutucu yaratıklara direnç gösteremediğiniz, kaçıp saklanmanızı gerektiren, anlattığı hikâye ve yarattığı atmosferle ürküten oyunlar da çoğaldı. İşte Romanya merkezli Interactive Stone tarafından hazırlanan “Gray Dawn” da bu oyunlardan birisi.

9- Death Mark

Death Mark ‘ın anime görümünün sizi aldatmasına izin vermeyin . Kısmen görsel roman ve kısmi dedektif gizemi, folklorik korku hikayelerinin tutuklayıcı bir koleksiyonunu anlatıyor, korkunç bir sanatla dolu bir oyun. Diyalog ve seçimlere büyük bir odaklanma var; bu, karanlık bir gölgenin yanına geldiğinde çığlıklarla savaşan terk edilmiş bir okulda dolaşmak zorunda kaldığımız her andan itibaren hoş bir oyun.

10- Outlast

Outlast’ın saf acı çeken oyuncu deneyimini kapsüllemeye odaklanması oldukça etkileyici. Çoğunlukla, yalnızca bir kamera ile silahlanmış uzak bir iltica yolunda sürünerek ilerlemeniz çoğu zaman çok çaresiz hissettirmeyi başarıyor.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!