Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Oyun Önerisi: The Stanley Parable

Bir yılı aşkın bir süredir sizlere oyun haberlerini en kısa süre içerisinde aktarmaya çalışıyoruz. Sizlerden de bu konuyla ilgili olarak güzel geri dönüşler aldığımızı söylememiz gerekiyor. Bizler de hem yaptığımız işle ilgili olarak sizlere her pazar oyun önerileri verme kararı aldık. Oyunları önce deneyimliyoruz. Daha sonra ise bu oyun oynanır mı? O para verilir mi sizler için incelemelerini yapacağız. Bu seriye başladığımız bu hafta ile birlikte ilk oyunumuz The Stanley Parable olacak.

The Stanley Parable

Oyunun kısa bir tarihini sizler ile paylaşalım. 2011 yılında çıkışını yapmış olan bir yapım olduğunu sizlere belirtelim. Half-Life 2’nin ücretsiz bir modu olarak çıkışını yapacak olan oyun daha sonra bağımsız bir oyun olarak karşımıza çıktı. Oyunun tamamen kendisine has olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Oyun hem çizgisel hemde çizgisel olmayan bir oyun. Tamamen tercihlerinizin sizi yönlendirmesi ile oluşan bir evrenden bahsediyoruz. Son derece eğlenceli ve sürekli olarak yeniden oynamak isteyeceğiniz bir yapım olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Şimdi deneyimlerimize ve neden önerdiğimize geçelim.

Hikayesi

Olay Stanley adlı bir çalışan ve anlatıcı arasında gerçekleşiyor. Anlatıcının direktifleri doğrultusunda hareket ettiğiniz bir oyun olduğunu belirtelim. Anlatıcı yapmanız gereken hareketleri sizlere söylüyor sizde o doğrultuda hareket ediyorsunuz. Normal de olması gerekenin bu olması gerekiyor ama siz anlatıcıya uymak zorunda değilsiniz. İşin güzel tarafının da bu olduğunu belirtmemiz gerekiyor. 2 kapı arasında kaldığınız zaman size sağdan devam edin dediği zaman siz soldan devam edebilirsiniz. Bu serbestliği oyun size sağlamış durumda. Oyunda tamamen rastgele bir şekilde hareket edebilirsiniz. Anlatıcı da o doğrultuda size anlatmaya devam edecektir. Bir çok farklı son bulunan ve her sonda da size sorgulatan bir oyun olduğunu belirtelim.

Neden The Stanley Parable

İlk olarak bu tarz bir oyun öneri yazısında oyunu oynamamız gerekiyordu. Bende Epic Store üzerinden aldığım ücretsiz oyunlara göz atarken The Stanley Parable oyununu gördüm. Daha önce methini duyduğum oyunu deneyimleme şansım olmamıştı. Bende oyuna göz atmak için iyi bir vakit olduğunu düşündüm ve oyunu indirdim. Gerçekten de oyun denildiği kadar güzel ve anlamlı.

‘Spoiler Yok’

Oyuna ilk başladığım sırada ‘Anlatıcı’ bir şeyler anlatmaya başladı ve Stanley’nin kontrolünü bana bıraktı. Kontrol bana geçince de bir anlatıcının beni yönetmesine izin vermedim. Sonra ise sonuçlarına katlandım. Tekrar oyuna başladığım sırada ise anlatıcının sözlerine uymaya karar verdim. Çok farklı bir son ile karşılaştım. Peki sürekli olarak anlatıcıya uymak zorunda mıydım? Tabiki de hayır… Oyunun en güzel yanlarından birisi de bu hiç bir şeyi anlatıcının dediği gibi yapmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman anlatıcıya uyabilirsiniz. İstediğiniz zamanda uymaktan vazgeçebilirsiniz. Bu özelliği ile oyun şahaneydi.

Özellikle de oyunu sürekli olarak tekrar başladıkça “Hmmm bu sefer böyle yapıcam bakalım nasıl olacak” diye kendi kendime söylenir bir durumdaydım. Tamamen oyun tecrübe odaklı yapım. Oyunun en iyi kısımlarından birisi de daha önce yaptığınız tercihlerin ‘Anlatıcı’ tarafından unutulmuyor olmasından kaynaklanıyor. Bunun yansımasını da oyunun içerisinde görebiliyorsunuz. Bu durumda gerçekten izleniyorsunuz hissini uyandırıyor. İlk başta olan o umursamaz tavrınız oyunda değişiyor. Daha dikkatli bir halde oyunu oynamaya ve altyazılara dikkat etmeye başlıyorsunuz. Bunları yaparken de sıkıcı bir anlatım söz konusu değil. Son derece eğlenceli bir anlatıcının olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

The Stanley Parable Mizahı

Oyunun mizahı hakkında da konuşmak gerekiyor. Oyunun içerisinde her zaman bir sırıtma halinde olduğunuzu belirtmem gerekiyor. Oyunun metinleri özenle hazırlanmış olduğunu. Her senaryonun içerisinde son derece güzel işlenmiş bir metin olduğunu belirtmem gerekiyor. Oyuna teknik olarak bakmamak gerekiyor. Oyunun size sundukları muhteşem grafikler değil. Oyun size mükemmel oynanış da sunmuyor. Oyun size bir deneyim sunuyor.

Oyun Alınır Mı? Ne Zaman Alınır?

Ben oyunu Epic Store’dan ücretsiz olarak almıştım. Hani her hafta verilen ücretsiz oyunlardan olanlardan. Oyun Steam ve Epic Store üzerinden satışa sunuluyor. Steam üzerinden oyun 24 TL gibi bir fiyata satılıyor. Epic Store üzerinden de oyun 24 TL fiyat ile satışa sunuluyor. Belki oyuna 24 TL gibi bir fiyat vermek istemeyebilirsiniz. Oyunun oynanış süresi 10-20 saat değil. Oyunun toplam oynanış süresi o kadar uzun değil. Tüm her şeyi ile oyunu 1-2 saat içerisinde bitirebilirsiniz. İndirim döneminde almanızı tavsiye ederim. Yada deneyim oyunlarını seviyorsanız eğer almanızı ve oynamanızı tavsiye ederim.

Epic Store The Stanley Parable Açılaması

The Stanley Parable

The Stanley Parable, bir birinci şahıs keşif oyunudur. Stanley olarak veya Stanley olmadan oynayacaksın. Bir hikâyeyi takip edeceksin veya etmeyeceksin. Bir seçeneğin olacak veya hiç seçeneğin olmayacak.Oyun bitecek veya hiç bitmeyecek. Birbirini takip eden çelişkilerle birlikte oyunların işleyiş kuralları sürekli olarak bozuluyor. Bu dünya senin anlaman için yaratılmadı.Fakat keşfettikçe yavaş yavaş anlamlar çıkarmaya başlayacaksın, paradokslar mantıklı gelmeye başlayacak ve belki de en sonunda güce kavuşacaksın. Oyun seni savaşmaya değil, dans etmeye davet ediyor.

Oyunun Türkçe altyazısı ve arayüzü bulunuyor. Bu arada benim oyuna puanım 90‘dur. Oyunun metacritic notunun ise 88 olduğunu belirtelim. Oyunu oynayanlar oyundan son derece memnunlar. Bu arada her sondan sonra oyuna tekrar başlamak isteyeceksiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!