Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

For the People – İlk Bakış

101XP ve Brezg Studio tarafından strateji türünde bir oyun geliştiriliyor. Bizlerde bu oyunun demo versiyonunu deneme şansına eriştik. Çeşitli notlarımızı çıkardık. Sizler için oyuna bir ilk bakış atmak istiyoruz. Özellikle strateji türünde oyun sevenlerin şans vereceğini düşündüğümüz oyunun artılarını ve eksilerini hep birlikte inceleyeceğiz. For the People oyunun hikayesinden oynanış mekaniklerine kadar tüm detaylarına bir ilk bakış atacağız. 101XP ve Brezg Studio bizlere nasıl bir oyun hazırlıyor hep birlikte göz atalım.

İlk Olarak Hikaye

For the People ile ilgili olarak demo sürümünde gördüklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Tam sürüm çıktığı zaman ne gibi değişikliklerle karşılaşırız henüz bilmiyorum. Bu tarz strateji oyunlarında alt hikaye büyük bir öneme sahip oluyor. Bunun sebebi de yapacağınız seçimlerin karşılığını hikayesel olarak görme isteğinden kaynaklanıyor. For the People’da da bunu görebiliyoruz. Tarihi bir konu ile karşımıza çıkıyor. Sovyet Rusya’nın paralelinde bir hikaye ile karşı karşıyayız.

For the People’da, Orange Communes içerisinde yaşayan birisi olarak oyuna başlıyoruz. Karakterimiz tahsilini tamamlamış olan Francis Reaver’i yöneteceğiz. Hikayemizde Francis’in etrafında gelişmeye başlıyor. Iron-1’e atanmanız ile birlikte yönetici konumuna geliyorsunuz. Daha sonra ise yapacağınız seçimler ile birlikte hikayemiz şekillenmeye başlıyor. Aldığınız kararlar, yaptığınız görüşmeler hikayenizin devamı için önemli bir rol oynuyor olacak.

Yapımcı ekibin açıklamalarına göre 5+’den fazla oyunda son bulunuyor. Bu tarz oyunlarda bildiğiniz gibi farklı sonların bulunması çok büyük önem arz ediyor. Daha fazla oyunda son bulunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu tarz strateji oyunlarda ne kadar fazla son bulunursa oyunda yapılan seçimler o kadar öneme sahip oluyor. Seçimler ile ilgili olarak daha detaylı açıklama getireceğim.

Oynanış Mekaniği

Oyunda hikayeden sonra bizler için mekanik geliyor. Oyunları oyun yapan en önemli detaylardan birisi de oynanış mekaniği. Bu oyunda daha çok yaptığınız tercihlere göre hareket ettiğiniz için yüksek mekanik bulunmuyor. Sadece mouse ile oyunu oynayabiliyorsunuz. Klavye desteği de bulunuyor ama tercihler sırasında büyük öneme sahip değil. Strateji tarzında olduğu için direkt olarak oyuna odaklanabiliyorsunuz. Oyunun içerisinde bir yönetici olarak bir çok okuma ve tercih yapmanız gerekiyor.

Oyununu güzel taraflarından birisi de oyunun gün kavramına göre hareket ediyor olduğu. Bu durumda hoşuma giden detaylardan birisi oldu. Mekaniksel olarak büyük detaylar karşımızda yok. Zaten oyunun sizlere sunduğu detayda bu değil. Hikaye ve seçimleriniz.

Halk yada Parti

For the People’da bu ikilemi yaşamak hoşuma gitti. Oyunun içerisinde yapacağınız tercihler ile birlikte ya partinin tarafında yer alacaksınız. Yada halkın tarafında yer alacaksınız. Halk tarafında da memnun etmeniz gereken gruplar bulunuyor. Iron-1 bölgesi bir Sanayi bölgesi olduğu için üretimin de olduğu bir nokta. O yüzden de işçilerle ve isçilerin olduğu sendika ile de uğraşmanız gerekiyor. Bunun ile birlikte yeni bir yere atanan isim olduğunuz için bölgede yabancılık hissi de çekiyorsunuz. Bunların hepsi bir araya gelince güzel bir kurgu karşımıza çıkıyor.

Grafikler ve Hikaye Anlatım

Oyun grafik tarzı olarak çizgi roman tarzını belirlemiş durumda. Akan bir sahne oyunun içerisinde bulunmuyor. En azından benin oynadığım kısma kadar bulunmuyordu. Oyunda bu durum donukluğa sebep oluyor. Aynı karakterlerin farklı çizimleri ile bunlar giderilmeye çalışılmış. Ama oyunun içerisinde karakterler tarafında monotonluk bulunuyor. Oyunun ilk kısımlarında da devamında da çizgi roman okuyor edası bulunuyor.

Hikaye anlatımı olarak da 2 farklı durum bulunuyor. Birisi icraatlarımızı yaptığımız ve karar aldığımız kısım. Diğeri de ara sahneler dediğimiz kısım. Bu tarz 2 farklı grafik karşımıza çıkıyor. Ara sahnelerde oyun daha karanlik çizim tarzına geçiş yapıyor. Daha çok gördüğümüz yerlerde ise oyun daha aydınlık duruyor. Sanayi bölgesinin baskınlığı bu karanlık ton ile verilmeye çalışılmış.

Oyunun asıl döndüğü kısımda ise, tercihlerinizi yaptığınız bölüm bulunuyor. Bu kısımda ise sizi ziyarete gelen insanları görüyorsunuz. Bunlar rütbeli yoldaşlarınız olabiliyor, yada sıradan insan da olabiliyor. Yapacağınız tercihler kaderiniz olacak.

Seçim Mekaniği

Oynadığım kısımdan sizlere nasıl tercihler ile karşı karşıya kaldığınızı biraz anlatmak isterim. Tercihler oyunda büyük öneme sahip bunu tekrar etmekte fayda var. Tercih kısmında oyun sizlere seçenekler sunuyor bunlar arasında da sizler uygun olanı seçiyorsunuz. Genel seçim tabanlı oyunlarda olduğu gibi. Ama yapılan seçimler hoşuma gitti. Oyun tek düze bir şekilde ilerlemiyor. Sadece oranın halkı ile meşgul bir insan değilsiniz. Aynı zamanda Parti ile de uğraşmanız gerekiyor. Parti tarafında da 2 farklı grup ile uğraşmanız gerekiyor.

Oyunun içerisinde bir siyasetçi gibi hareket etmeniz gerekiyor. Yapacağınız tercihlerde ileriyi düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Alacağınız kararlar hem Parti’yi hemde Iron-1’ı etkileyecektir. Tanıtımlarında da olduğu gibi bir ‘DİKTATÖR’ mü olacaksınız. Yoksa bir ‘DEMOKRAT’ mı olacaksınız. Tercihleriniz bunları belirleyecek.

Son Sözler

Oyunun demo sürümünü oynadığımı söylemek isterim. 2020 yılı içerisinde Steam’da oyun çıkışını gerçekleştirecek. Oyunu oynayacak olanlar için İngilizce bilmelerinin şart olduğunu söylememiz gerekiyor. Metinlerden oluşan bir oyun olduğu için İngilizce bilmeniz lazım. Onun haricinde oyunun demo sürümünde 3 günlük bir bölümü oynama imkanım oldu. Bu bölümlerde de ara sahneler aynılık söz konusuydu.

Oyunun tam sürümü çıktıktan sonra ara sahnelerde değişikli olur mu tam bilemiyoruz. Ama oyuna tekrar başladığım zaman aynı ara sahnelerin bulunması biraz can sıkıcı olabiliyor bir müddet sonra. Bu ara sahneler arasında ilerleyen sürede de tercih yapabilirsek güzel olacaktır. Bu sayede de daha fazla oyunun içerisine geçiş yapabiliriz. Bakalım o yönde geliştiricinin eklemeleri ne olacak. Tam sürüm ile birlikte bu sorularımız da cevap bulacaktır.

Oyun konusu ve strateji türü ile birlikte dikkatimi çekmeyi başardı. Strateji türünde bu tarz oyunlardan daha fazla eğlendiğimi belirtmem gerekiyor. Oyunun Steam sayfasını ve tanıtım fragmanını aşağıya bırakıyorum. Oradan da bir göz atabilirsiniz. İsterseniz…

For the People Steam Sayfası

For the People Trailer

https://www.youtube.com/watch?v=zpp5CQXTiO8

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!