Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

PlayStation 5 2020 Sonunda Geliyor

PlayStation’ın yeni nesil konsolu sonunda resmi olarak açıklandı. Gelecek olan konsolun adı ve ne zaman çıkacağı sonunda oyuncular ve basın ile paylaşıldı. Donanımsal olarak da nasıl bir konsolun bizleri beklediği de açıklandı. Gelecek olan yeni nesil konsolun adı resmi olarak açıklandı. Yeni nesil konsolun adı PlayStation 5 olarak açıklandı.

Sony’nin Yeni Nesil Konsolunun Adı

Sony’nin çıkaracağı yeni nesil konsolun adı sonunda açıklandı. Yeni nesil konsoluna farklı isimler verileceği basın tarafında çıkmıştı. Yeni nesil konsolu ile birlikte farklı bir konsol adı çıkacağı yönünde haberler gelmişti. Sony tarafı ise buna son noktayı koydu. Yeni nesil konsolun adı PlayStation 5 olarak açıklandı. Sony marka ismini kaybetmeyi göze almadı. Çünkü farklı bir marka adında çıkarmak oyuncular arasında çok benimsenmeye bilirdi. Ama PlayStation olarak devam etmesi doğru bir hamle oldu. Şimdi gelelim konsolun ne zaman çıkacağını.

PlayStation 5’in Çıkış Tarihi

Gelen bilgiler ile birlikte konsolun çıkış tarihi de açıklanmış oldu. Adının açıklanmasının ardından ise merak edilen çıkış tarihi de açıklandı. Çıkış tarihi olarak ise 2020 senesinin sonu belirlenmiş durumda. Tabi PlayStation 5’in çıkması ile birlikte PlayStation 4 çöpe atılmayacak. Yeni nesil konsolun çıkması ile birlikte PlayStation 4’ün durumu merak ediliyordu. PlayStation 4 bildiğiniz gibi “Dünyanın en çok satan konsolu” durumunda. Bu durumda konsola yatırım yapılmaya devam edilecek. 100 milyondan fazla satış yapmayı başaran konsola yatırımlar devam edecek.

PlayStation 4’ün Durumu Ne Olacak?

Sony cephesi bir geçiş evresi yaşayacak. 3’den 4’e geçişte olduğu gibi yeni nesil konsola geçiş de öyle olacak. Tahminlere göre en az 4-5 yıl daha PlayStation 4’e destek devam edecek. Sony özel oyunların yanında 3. parti oyunlarında PS4’e çıkması bekleniyor. PS4 sahibi oyuncu sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Geçiş evresi ile birlikte PS5’in tam çıkış tarihi 2025’de diyebiliriz. PS4’ün sonuna en az 4-5 sene daha var diyebiliriz. Güncel olarak da PS4 satılmaya devam ediyor.

Gelelim PS5 Sistem Özelliklerine

En önemli konulardan birisi de bizleri nasıl bir donanım bekliyor. Sony tarafı dersine iyi çalışmış gözüküyor. Daha önce ufak detaylar paylaşılmıştı. Şimdi ise bizleri nasıl bir donanımın beklediği ve nasıl bir kol yapısının olacağı açıklandı.

Donanım;

İlk merak edilen konulardan birisi “ray tracing” sistemiydi. Ray tracing sisteminin bulunacağı daha önce açıklanmıştı. Ama bunun yazılımsal olarak geleceği düşünülüyordu. Ama gelen açıklama ile birlikte bu özellik donanımsal olarak gelecek.

PS5’in SSD yapısı ile ilgili olarak da yeni konsolun sistem mimarisinden sorumlu Mark Cerny bilgileri paylaştı. Yeni konsolun SSD’si ile birlikte artık istediğinizde oyunların bazı bölümlerini indirebilecek yada istediğiniz bölümlerin kayıtlarını silebileceksiniz. Buda yükleme konsunda hızlılık sağlayacak. Oyunu sadece hikaye modunu yada online tarafını kullanmak isteyenler için bu özellik sayesinde yüklemeler daha hızlı olacak. Yüklemeler istediğiniz yönde olacak.

Yeni kontrolcü hakkında detaylar da paylaşıldı. Hünüz adı belli olmayan kontrolcünün özelliklerinden bazıları ise şu şekilde olacak;

Gelecek olan yeni kontrolcü Dualshock 4’ten daha ağır olacakmış. Hali hazırda bulunan Xbox One kontrolcüleriden daha hafif olacak. USB Type-C bağlantısı kontrolcü de bulunacak. Daha hassas, oyundaki farklılıkları daha iyi yansıtan bir kontrolcümüz olacak. Ok ile tüfek kullanımındaki farklılığı da, buz ile çamur yüzeyler arasındaki ayrımı da hissettirecek bir kontrolcüden bahsediliyor.

Cerny tarafından paylaşılan bir diğer bilgi ise yeni nesil konsolda bulunacak olan optik sürücü oldu. PS4’te bu özellik bulunmuyordu. Bulunmaması da eleştirilen konulardan birisi oldu. Ama yeni konsolda bu eleştiriler karşılık bulmuş ve konsola yerleştirilmiş. Cerny, böylece oyunların 100GB’lık diskler kullanabileceğini söylüyor. Yani, RDR 2’nin PS5 versiyonu tek diskte gelebilir.

Sony’nin yeni nesil konsolu ile ilgili olarak verilen bilgiler şuan için bu kadar. Gelecek olan yeni bilgileri sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. Yakında takipteyiz. Yeni bilgiler geldikçe sizler ile paylaşacağız.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel