Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Devil May Cry 5 İnceleme

Sevdiğiniz Şeytan Avcınız Geri Döndü !

Devil May Cry 5 hikayesi direkt olarak büyük ve önemli olaylarla başlıyor,Nero ve yeni karakter ”V” şeytan kralı Urizen’den kaçarken Dante arkada kalıyor ve hikaye bir zaman atlaması yapıyor. Bu zaman değişiminde şeytan kralının nasıl güçlerini kazandığı ve o ana kadar hangi karakterin başından nelerin geçtiğini öğreniyoruz.

Hikayede “V” ve “Urizen” hakkında büyük bir gizem havası var ve bazı olayları anlamak için oyunun sonlarına kadar beklemeniz gerekiyor. Oyun bittiğinde bile cevaplanmayan bazı sorular mevcut fakat yine de hikaye karakter ilişkilerini yeteri kadar anlatmış durumda.

Devil May Cry 5 V
Devil May Cry 5, V

Devil May Cry 5 Konusu

Hikayemiz Nero ile başlıyor. Toplamda 20 bölümden oluşan oyunun hikayesinde bizleri iblislerin kralı olan Urizen ile tanıştırıyor.
Bir yanda Dante, diğer yanda tramvatik bir şekilde kolunu kaybeden Nero ve Triss ile Lady…

Ekip sağlam görünse de Urizen karşısında pek şansları olmuyor ve kendilerini yenilginin verdiği hüsranla “kısmen” geri çekilirken buluyorlar. Tabii Nero, bu noktada geri itilen ve tepeden aşağı düşen tiplemenin kimliğine sahip .

Devil May Cry 5, Dante
Devil May Cry 5, Dante

Dövüş Sistemi Oldukça İyi

Muhtemelen bugüne kadar gördüğüm NieR ve Remember Me gibi savaş sisteminde zirveye oynayan oyunların bile bir tık ilerisinde diyebilirim. Yakın dövüş,uzun menzil silahlar,Devil Breaker,alan hasarı veren hareketler, hepsi elinizin altında. Oynadığınız karaktere göre oynayış stiliniz tamamen değişiyor ve hiç birbirine benzemeyen komboları ezberlemek zorunda kalıyorsunuz.

Ve daha çok acemi olan ama oyunu daha ileri seviye bir oyuncuymuşcasına oynamak isteyenler auto assist modunu açıp sadece saldırı veya zıplama gibi basit tuşlara basarak çeşitli kombo serilerini gerçekleştirebiliyor.

Fakat bu mod her ne kadar yardımcı ve eğlenceli olsa da , ekranın sağ üst köşesinde assist ile oynadığınızı belirten bir ”A” logosu beliriyor ve ayrıca bölüm sonunda daha az ”Red Orb” kazanıyorsunuz. Nero’nun kendine özel bir mekaniği olan Devil Breaker kolları bulunuyor.

Bunlar bölüm geçtikçe daha ve daha fazla çeşitli olarak toplanabiliyor ya da satın alınabiliyor .Her farklı kol tamamen farklı bir saldırı yöntemi sunuyor. Benim favorim ise Punchline, bu kol fırlattığınız takdir de düşmanı havada kendisi dövüyor veya kol süzülürken üstüne binip havada sörf yapar gibi düşmana çarpıp büyük hasarlar verebiliyorsunuz.

Devil May Cry 5, Dante Karakteri
Devil May Cry 5, Dante Karakteri

Dante ise temel saldırı hareketleri silahları ve komboları haricinde tamamen değişik hareket etmenizi sağlayan 4 farklı savaş sanatı arasında D-pad tuşları ile geçiş yapabiliyor. Bu modlar Trickster, Swordmaster Gunslinger, ve Royal Guard.

Dante silahları hiç olmadığı kadar çeşitli ve savaş aleti olarak bir motorsikleti bile kullanabiliyoruz. Adeta motorlu testere görevi gören motorsiklet,üstüne binilip düşmana çarpılan veya yana kesme hareketi yapabilen onlarca komboya sahip.

Sırlar İçerisindeki “V”

”V” karakterinin oynanışı diğer hiç bir karaktere benzemiyor. Shadow; dikenli saldırılar yapabilen büyülü ve karaklık bir panter.

Griffon ise elektrikli patlamalar ve ışık dalgaları atabilen bir kuş devamlı olarak bize yoldaşlık ediyor ve savaşlarda ”Nightmare” adında büyük dev bir yaratığı çağırabiliyoruz. Nightmare, başına buyruk dövüşüyor ve onu ancak Devil Trigger çubuğunuz dolduğunda belirli bir süreliğine çağırabiliyorsunuz.

Bu yoldaşlarınız canavarları bitkin hale getirene kadar zayıflatıyor, öldürmek için siz ”V” olarak bastonunuz ile son vuruşu yapmanız gerekiyor.

Siz zayıf düşen canavarları sonlandırırken arkada devam eden yoldaşlarınızın savaşı oyuna güzel bir hava katıyor. Bu canavarları istediğiniz düşmana yönlendirmek biraz sıkıntılı fakat yine de biraz Devil Trigger barınızdan kullanarak geçici süreliğine çok büyük hasarlar verebiliyorsunuz. Başlarda ”V” Nero ve Dante’ye göre sönük kalabiliyor fakat geliştirmeleri tamamladığınız takdir de oynaması çok zevkli bir karakter.

Devil May Cry 5 Karakterleri, Nero,Dante ve V
Devil May Cry 5 Karakterleri

Yan karakterlerden bahsetmek gerekirse yeni olarak Nico; kendisine bölüm başlarında bir telefon kulübesinden anında ulaşıp ekipman,geliştirme satın alabiliyoruz ve onun önerdiği kol dizilimini seçebiliyoruz. Kendisi eğlenceli biri ve Nero için gerçekten çok yararlı.

Lady ve Trish ise bilindik şekilde karşımıza çıkıyorlar.Bu iki karakterle ise genelde ara sahnelerde muhattap oluyoruz. Eğer Deluxe Edition sahibiyseniz tıpkı ana karakterlerin savaş temasını ve kıyafetini değiştirebildiğiniz gibi bu karakterlerin de ara sahnelerde ki kıyafet ve görünümünü değiştirebiliyorsunuz.

Oyun İçi Satın Alma

Oyunu deluxe edition olarak satın alırsanız içinde çeşitli kıyafetler,kollar ve müzikler bulunuyor ve en önemlisi bir daha başlangıç bölümünden itibaren bir miktar Red Orb hediyesi veriyor. Bu hediyenin diğer oyunculara kıyasla öne geçmenizi sağlayacak kadar yardımda bulunduğunu düşünmüyorum.

Aynı şekilde oyunu bitirene kadar normal bir şekilde farm yaptım ve gerçek para verip Red Orb satın alma isteğim hiç uyanmadı. Yani söyleyebilirim ki evet, oyun içi ödemeler mevcut ama kesinlikle bir zorunluluk değil, sadece biraz zaman tasarrufu.

Oyunun bölüm tasarımları düz ve ara sıra bulmacalar bizi zorluyor.Bu demek oluyor ki herhangi bir üst düzey atmosfer veya akılda kalıcı bir bölüm tasarımı olduğu söylenemez. Gold Orb denilen eşya ile tekrar dirilebiliyorsunuz ve Devil Trigger yetenekleriniz gerçekten savaşlarda çok yardım ediyor,oyunun zorluk seviyeleri ölümcül seviyede değil.

Fakat bir dizi düşmanı öldürmeniz değil onları nasıl öldürdüğünüz önemli. Örneğin SSS rank almak için bir seri komboyu mükemmel bir şekilde bir düşman üzerinde uygulamanız gerekiyor.

Düşman aralarında geçişlerinizi de seri bir şekilde yapmanız mecburi. Düşman çeşitleri taktiğimizi değiştirmemiz gerektiğini bize kibarca söylüyor,örneğin kalkanlı bir düşmanın önce savunmasını geçmek için bir kaç silah ve ekipman değişikliği yapmamız gerekiyor.

Devil May Cry 5 SSS Rank Almak
Devil May Cry 5 SSS Rank Almak

Uzun Lafın Kısası

Oyunun şuan ki fiyatı ülkemizde biraz tuzlu olsa da oyunun içerik bakımından çeşitliliği, oldukça iyi olan dövüş sistemi yanı sıra
diğer tarafta oyunun tekrar oynanabilirlik özelliğinin olması önemli bir artı.

Bazı bölümlerde karakterler arasında seçim yapmak ve hikayeye o şekilde devam etmek gerekiyor. Dilerseniz farklı karakterler, diğer gizli yolları keşfedebilir ve o karakterin yaşadıklarına şahit olabilirsiniz. Seçim sizin.

Son olarak bu kadar iyi dövüş mekanikleri olan bir oyunda Boss savaşlarına değinmeden bitirmek olmaz. Boss canavarları aynı şekilde dövüş sistemi gibi bugüne kadar gördüğüm en çeşitli ve eğlenceli tasarımlara sahip. Hepsi yaratıcı şekilde tasarlanmış ve birbirine benzemeyen saldırılar gerçekleştiriyorlar.

Devil May Cry 5, eğlenceli hikayesi, inanılmaz dövüşleri ve karakterleri , ve oyunu bitirince yapılacak ve açılacak bir çok kupa ve içeriği ile beklentileri karşılayan, serinin adını yaşatacak bir oyun.

DMC 5 2 Milyondan Fazla Sattı !

Multiple Game

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

2 Yorumlar

 1. Selam.

  Nerede web sitenizde ücretsiz xevil indirebilirsiniz?
  Desteğinizden bilgi aldım. Xevil, captcha çözümü için gerçekten en iyi programdır, ancak en son sürümüne ihtiyacım var.

  Teşekkür.

  0
  0
  Cevap vermek
  • Merhaba, oyunun orijinal sürümünü satın almadan son sürümüne ulaşmanız zor olacaktır. Oyunu beğendiyseniz satın almanızı öneririz.

   0
   0
   Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!