Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Mount And Blade 2 : Bannerlord İnceleme

Yaklaşık olarak yedi yıl bekledikten sonra ilk sürümlerine hayran olduğumuz döneminin ilk ve tek oyunu olan mount and blade serisinin yeni oyunu Mount And Blade 2 : Bannerlord inceleme sonunda karşınızda.

Büyük bekleyişin ardından çoğu insan beklediği oyunun nasıl bir şeye benzediğini merak ederek oyunu gerek satın alarak oynadılar gerekse günümüz sosyal medyalarından biri olan YouTube üzerinden oyunun videolarını izleyerek oyun hakkında bilgi edinmeye çalıştılar.

Ben de bu insanlardan biri olarak oyun çıkışını yapar yapmaz direk satın alarak zevkle oynamayı bekledim. Oyun kurulumu biter bitmez başlatmak için sabırsızlıkla bekledim. Her şeyden önce oyunu bir oyuncu gibi saatlerce oynayarak Mount & Blade 2 : Bannerlord oyununu deneyimledim. Oyunun iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da mevcut tüm bu maddelere değineceğiz. Unutmayın ki oyunu erken erişim sürecinde iken inceledim. Belki ben bu incelemeyi sizler için hazırlarken fark edip üzerine yorum yaptığım olaylar giderilmiş olur.

Neden Erken Erişim, Erken Erişimde Neler Olacak ?

TaleWorlds, Mount & Blade 2 : Bannerlord’un erken erişim versiyonunun oyundaki tüm parçalara sahip olduğunu söylüyor. Hikaye modunda oynayabilir, bir ordu oluşturabilirsiniz ya da çok oyunculu modda oynayabilirsiniz. Kalan geliştirme süresi boyunca, Taleworlds daha fazla görev içeriği, genişletilmiş çok oyunculu modlar, daha fazla ses, oyunculuk, ve hata düzeltmeleri eklemeyi planlıyor.

Mount And Blade 2: Bannerlord, Isıtılmış Warband Gibi Hissettiriyor.

Erken erişim sürümündeki oyunu birkaç saat boyunca oynadık ve deneyimledik. Bu sürümde oyun yeniden düzenlenmiş bir warband oynamak gibi hissettirdi bize. Yani bir çok yönden oyun warband’a benziyordu.

Haritadan Başlayalım.

Mount And Blade 2 : Bannerlord İnceleme yazımıza ilk olarak haritadan başlayabiliriz. Oyunun gerçekten büyük bir haritası var diyebiliriz, şöyle ki harita büyük evet ancak yapısı diğer oyunlara oldukça benziyor klasik mount and blade yapısına sahip bir harita bulunuyor oyunda.

Arayüz Tasarımı Nasıl ?

Arayüz tasarımı bence daha iyi olabilirdi. Özellikle başlangıç ekranı arayüz tasarımı için çokta uğraşılmamış gibi duruyor hemen hemen warband ile aynı yapıya sahip bir ana menü tasarımı var. Oyun içerisindeki arayüz tasarımı ise renk seçimi olarak gayet iyi biraz orta çağ görüntüsü katılmaya çalışılmış. Oyun içerisindeki menü tasarımları hemen hemen her zaman ihtiyaç duyduğunuz şeyleri hızlıca bulmanıza olanak sağlıyor yerleşim yerleri ve sıraları da iyi ayarlanmış. Tabii yedi yıl boyunca beklenen bir oyun için daha çok göze hitap eden üzerinde daha çok uğraşılmış bir ana menü ve oyun içi menüsü görmek daha güzel olabilirdi.

Mount And Blade Konsol Nasıl Açılır

Sanki…

Aynı zaman da bu tasarımlar bana AoE oyununu çağrıştırdı, AoE oyuncuları bu menü tasarımlarının benzerliğini fark edecektir sanırım.

Peki Grafikler Nasıl Beklendiği Gibi Mi ?

Eveet. Benim en çok merak ettiğim konu oynanıştan öte bu idi, oyunun devamının geleceğini öğrendiğimden bu yana sürekli bunun üzerine düşünmüşümdür, aradan geçen onca sene çıkan onca oyun sürekli daha da iyiye giden oyun grafikleri sevdiğimiz bu oyunda nasıl olacaktı. Çağa ayak uydurabilecek mi ? daha da önemlisi beklentileri karşılayabilecek mi?. İşte sürekli bu sorular kafamı kurcalayıp durdu. Peki ya her şey beklediğimiz gibi mi?.

Açıkçası diğer oyuncular bu yeni serinin grafiklerini beğenmiş olabilir evet, ya da duyar kasanların “Türk yapımı oyun nasıl kötülersin” dediklerini duyar gibiyim. Ancak bu bir kötülemek değil objektif olmaktır. Oyun yaklaşık yedi senedir bekleniyordu, bunun kafadan 4 senesi oyunu geliştirmek için geçen süre olsa, bu süre içerisinde beklentilerimi karşılayacak bir grafiklere sahip olmadığı kanısına karar verdim.

Şöyle ki daha da açık konuşmak gerekirse oyunun kimi yerlerinde grafiklere iyi çalışılmışken kimi yerlerinde çok özen gösterilmemiş. Mesela bir köye girdiğinizde çevre görüntüsü, manzara görüntüsü güzel gözüküyor ancak yapıların grafiklerine kaplamalarına baktığınızda “ehhh” işte diyorsunuz.

Evet oyun büyük bir ilerleme kaydetmiş, belki de yapabildiklerinin en iyisini yapmışlardır, ya da bu ölçekte bir oyun için grafikler hoş gözükebilir, tabii tüm bunların içine oyunun erken erişimde olduğunu da söylemek gerekir, erken erişim bittiğinde grafiksel çalışmalar yapılacağını sanmasam da bu süreç için en iyi bilgiyi oyunun geliştiricilerinden edinebiliriz.

Grafik Sorunları var mı?

Tüm bunlar bir yana oyun içerisinde birden fazla grafiksel bozukluklar, buglar,kaplama sorunları keşfettim. Özellikle en çok dikkat ettiğim konu at sürerken atın yelesi oldu. Bence biraz daha iyi olabilirdi çoğunlukla grafiksel bozukluklar olabiliyor at üzerinde. Tabii bu sorunlar eminim zamanla düzelecektir. sonuçta oyun erken erişimde.

Arayüz..

Oyunun menü ve arayüz tasarımlarından bahsetmiştim. Peki arayüzün kullanımı nasıl kolay mı?, zor veya karmaşık mı ? bu soruları da duyar gibiyim. Hemen anlatayım eski sürümlere kıyasla kolaylık ve kullanış açısından baya iş çıkarır durumda yeni arayüz. İlk başta biraz zorlanıyorsunuz neyi nerede bulacağınızı eski alışkanlıklarınız yüzünden bilemiyorsunuz tabi.

Arayüze alışınca bu yeni arayüzün çok daha iyi olduğunu fark etmeniz ile birlikte çok fazla seçenek ve düğmelerinde olduğunu görüyorsunuz ama korkmayın. bu düğmeler size o kadar çok yardımcı oluyor ki şaşıracaksınız.

Yükleme Ekranı ve Son Söz

Ek olarak şunu söylemekte fayda var ki oyunun yükleme ekranlarındaki çizimler, görseller gerçekten iyi. Ayrıca şahsen açılış introsunu beğendim. Güzel iş çıkarılmış.

Uzun lafın kısası oyun grafiksel anlamda normal bir oyuncunun gözünden iyi gözükebilir ama oyunu yıllarca bekleyen gerçek hayranlar için yetersiz kalabilir.

Grafikten Sonra Bakılacak İlk Şey Oynanış

Mount And Blade 2: Bannerlord oyununa oynanış yönünden bakacak olursak gerçekten iyi bir ilerleme katetmiş durum da. oynanış bakımından beni en çok yoran şey at sürmekti her zaman, çoğunlukla at sürerken kontrol etmek gerçekten güçleşiyordu, yeni çıkışını yapan bu seride ise işler biraz farklı kendi gözümden bakacak olursak eğer at sürmek artık zevk veriyor, At sırtında kılıç sallamak, mızrak ile düşmana hücum etmek iyi bir hissiyat veriyor. Lakin diğer oyuncuların deneyimlerinden edindiklerini dinlediğimde onlara göre at kullanmanın yine zor olduğunu söylediler. Yay kullanmak pek de değişmiş gibi değil.

Yay kullanırken eski warband sürümünde ki hissiyatın aynısı var bunun üzerinde durmaları gerekirdi, yay kullanırken tek fark okun daha hızlı çekilmesi sanırım.

Savaşlarda düşmanları kılıçtan geçirmek iyi hissettiriyor. Özellikle at sırtında düşmanın üzerine mızrak ile atılmak diğer serilere göre artık çok daha iyi. Vuruş çeşitliliğinin olması kılıç ya da mızrak türevi silah kullanırken gerçekten fark ediyor, özellikle o eski mızrak kullanım yok mu, resmen çile çektirirdi şahsen ben eski sürümlerinde hiç bir zaman mızrak türevi silah kullanmazken Mount and Blade 2 : Bannerlord oyununda at sırtında tercih ettiğim tek silah mızrak çeşitleri oldu.

Gece Savaşları Nasıl Geçiyor ?

Oyunda en çok dikkat çeken bir diğer özellik ise gece savaşları. Vakit ilerlediğinde gün karardığında yaptığınız savaşlar gecenin kör karanlığında oyunun ilk saatlerinde zorlayıcı oluyor. Karanlık ormanlarda düşman ile çatışmaya girmek zayıf olduğunuz ilk saatlerde çoğu zaman savaşı kaybetmenizin en önemli nedenlerinden biri oluyor.

Düşmanın geldiği yönü çıkan seslerden anlamanız gerekiyor çoğu zaman. Ama oyun ilerledikçe dahada geliştiğiniz, güçlendiğiniz zaman en eğlenceli en zevkli savaşlar gece savaşları oluyor..

Savaştan Bahsetmişken Komut Sisteminden de Bahsedelim.

Savaşlarda ordunuzu komuta etmek gerçekten de zevk veriyor. Çok fazla komut seçeneğiniz olmasa da ordunuzu belli bir düzene sokmak, bölüklere bölmek ve böldüğünüz bölükleri sırayla ilerletmek taktiksel açıdan şevkli bir savaş geçirmenize sebep oluyor.

Komuta sisteminin en zevkli yanı büyük savaşlarda ve uygun arazilerde ortaya çıkıyor. Büyük bir savaşta olduğunuzu iki tarafında eşit şartlarda savaştığını düşünün, tabii sizin de savaşa dahil olmanız savaşın seyrini elbetteki değiştirecektir. Ancak bir tepeye çıkıp bölüklere, birliklere böldüğünüz ordunuzu kontrol ederken kendinizi hayal edin. İyi hissettiriyor değil mi.

Bence de öyle oyunu deneyimlemek için oynadığım saatlerde büyük savaşların çoğunluğunda bu şekilde hareket ettim savaşmaktan çok komuta ederek, okçu birliklerini, süvarileri veya piyadeleri sıraya dizerek geçirdim vaktimi. Ne zaman ki savaşın seyri düşmanın aleyhine işlemeye başladı o vakitlerde ufak dokunuşlarla savaşları kazandım yada kaybettim.

Peki Görevler ?

Mount And Blade 2 : Bannerlord İnceleme yazısını hazırlarken belkide en çok düşündüğüm konu budur.

Görevlerin çeşitliliği tabi ki arttırılmış artık daha fazla görev yapabiliyorsunuz. Ancak görevlerin bazıları birbirlerine oldukça benzerlik gösteriyor. Ama yinede daha fazla görev çeşidinin olması iyi zira bir çok oyuncu görevlerin tekrara düşmemesi yönünde beklentiler besliyordu.

Görevlerin üstünde çok durmaya gerek yok yapılış yada görevlerin alınış şekli klasik mount and blade sistemi çok fazla bir değişiklik yok.

Hikaye İlerleyişi ?

Hikayenin ilerleyişine kendi düşüncelerim ile yanıt vereceğim. Açıkçası oyunda şahsen hikaye ilerleyişini takip etmekte çok zorlanıyorum hikayenin takip etmesi kafa karışıklığına yol açıyor. Neden bilmiyorum ama belki de hikayenin anlatış biçiminden dolayı olabilir. Bu konuda zorlandığım için fazla yorum yapmayacağım, belki diğer oyuncular sistemi beğenmiş olabilirler.

Eski Oynanıştan Eser Var mı ?

Harita üzerinde şehirler arası dolaşma klasiğini geçecek olursak evet eski sürümleri çağrıştıran çok fazla materyal var, örnek olarak girdiğiniz bir şehirde han’da dolaşmak eski sürümler ile aynı neredeyse çok fazla bir değişiklik yok buralarda.

Yada turnuva veya arenada savaşmakta hemen hemen aynı. Şimdi diyeceksiniz ki “tabi aynısı olacak daha farklı ne olabilirdi ?”. Hemen cevaplamak isterim, arena üzerinden cevap vereyim. Arenada dövüşüp para kazanmanın mantığı hâlâ aynı. Yine belli sayıda bir düşman var ve hepsini öldürüp hayatta kalmanız gerekiyor buraya kadar her şey tamam.

Zaten arenanın mantığı da budur, ancak değiştirdikleri ve ya geliştirdikleri diğer sistemler gibi bu tarz sistemlerinde değişmesi en azından çeşitlilik getirilmesi daha hoş olurdu ya da turnuvada olduğu gibi para ödülünün yanı sıra eşya ödülleri içeren bir arena sekansıda olabilirdi.

Evet turnuvada artık kazandığınızda sadece bahis kazancını almıyor bunların yanı sıra eşya ödülleri de sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca turnuva sistemi birazda olsa farklılık gösteriyor örnek vermek gerekirse tur atlama kriterlerinde bir değişiklik var, bazı turlarda ölseniz bile bir sonraki tura atlama şansına erişmiş oluyorsunuz. Yinede değişiklikten kastım bu değildi. her neyse…

En Çok Vakit Nerede Geçiyor ?

Oyunda en çok vakti savaşlardan daha çok harita üzerinde geçiriyorsunuz. Bir yerden bir yere giderken geçen zaman biraz fazla tabi bu süreçte oyunu hızlandırabiliyor olmanız ve bu iş için bir buton atanmış olması güzel düşünülmüş, zaten olması gereken bir şeydi. Tüm bunları geçtikten sonra diğer vaktinizi tabi savaşlarda ve görevlerde geçiriyorsunuz.

Oynanış Hakkında Son Söz

Aslında oynanış kısmında bahsedebileceğimiz çok fazla şey var Mount and Blade 2 : Bannerlord serisinde çok fazla ilerleme var. Eski sürümlerine göre oynanış artık çok daha heyecanlı lafı çok uzatmadan kısa bir yorum yapacak olursak eğer oyunun oynanış kısmına gayet iyi çalışılmış çok fazla yeni seçenek ve keşfedilecek materyal var.

Ses ve Müzikler Nasıl ?

Oyunun bir diğer değişen ve gelişen maddeleri ise ses ve müzikleri olmuştur sanırım. Gerek efekt olarak gerekte müzik olarak güzel bir ilerleme katedilmiş. Bazı oyunculara tanıdık gelecek bir çok ses ve müzik bulunuyor.

Evet eski sürümlerden alınmış efektler ve müzikler bulunuyor ancak yeni sürümde bunların çoğu yenilenmiş hali ile eklenmiş durumda. Çevre sesleri, kılıç,kalkan ok gibi bir çok diğer sesler diğer sürümleri ile benzerlik gösteriyor hatta bazıları kulağa aynı geliyor.

Kuşatma,Savaş, Bekleme esnasında çalan müzikler gayet hoş tam bir orta cağ müzikleri gibi duruyor. Karakterin, Karakterlerin konuşma esnasında çıkan seslerde gayet iyi ses kayması gibi sorunları çok göremiyorsunuz.

Genel olarak tüm bu maddeler kusursuz olmasa da gayet iyi durumda.

Yavaş Yavaş Sona Gelelim

Eveet, Mount And Blade 2 : Bannerlord inceleme yazımızın sonuna doğru gelirken, oyunu uzun bir oynama süresi sonrası kendi gözümden okuyucularımız için incelemeye eksiklerini ve iyi yönlerini anlatmaya çalıştım. Unutmayın ki ben bu makaleyi hazırlarken oyun erken erişim sürecinde ve anlattıklarımdan birçoğu düzeltilebilir.

Değinecek çok fazla konu ve tartışılacak çok fazla yönü, iyi yönleri ve kötü yönleri bulunuyor ama biz oyunu yüzeysel olarak inceleyelim.

Özet geçmek gerekirse eğer oyun grafiksel anlamda daha iyi olabilirdi, oynanış açısından benim için yeterli durumda. Müzikleri ile olsun sesler ile olsun oyun sizi oynamaya sürüklüyor. Keşfetmeniz gereken kocaman bir harita, kuşatılacak çok fazla şehir ve kale var.

Sizde Oyun Hakkında ki Düşüncelerinizi Bize Yorum Olarak Yazabilir Yada, Facebook ve Twitter Üzerinden İletebilirsin.

Özetimiz

Mount And Blade 2 : Bannerlord İnceleme

Yaklaşık olarak yedi yıl bekledikten sonra ilk sürümlerine hayran olduğumuz döneminin ilk ve tek oyunu olan mount and blade serisinin yeni oyunu Mount And Blade 2 : Bannerlord inceleme sonunda karşın
7.3
İyi
Grafik
7
10
Oynanış
8
10
Müzik
7
10
Hikaye
7
10

Yazıyı Paylaş

Yazar Hakkında

Oyun oynamayı, incelemeyi ve oyunlar hakkında bir şeyler tartışmayı seven birisi.

Also Check Out

0

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Oynanış
  Grafik
  Ses
  Derecelendirmenizi gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!
  Lütfen bir puan verin.

  Thanks for submitting your comment!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel