Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Xbox Series S’de Geriye Dönük Uyumluluk Nasıl Çalışacak?

Microsoft, Xbox Series S’nin orijinal Xbox, Xbox 360 ve Xbox One S oyunları için geriye dönük uyumluluğu nasıl işleyeceğini ve bu yeni nesil sistemin bu deneyimleri nasıl daha iyi hale getireceğini ayrıntılı olarak açıkladı. Xbox Series S’de geriye dönük uyumluluk sistemi nasıl olacak detayları ile anlatıldı.

Eurogamer tarafından bildirildiği üzere, Digital Foundry’den Richard Leadbetter, Microsoft ile Xbox Series S hakkında konuştu. “OG Xbox için 1440p ve gelişmiş 360 oyunlar, seçili One S oyunlarında 2x performans – ve daha fazlasını” nasıl sunacağını açıkladı.

Orijinal Xbox oyunları: “Her iki eksende de çözünürlüğü 3 kat artıracak, yani orijinal makinede 480p’yi hedefleyen oyunlar olacak. Muhtemelen bir dizi performans avantajıyla birlikte Seri S’de maksimum 1440p’ye ulaşacak.”

Xbox One X için kullanıma sunulan Xbox 360 oyunları da “2×2 çözünürlüklü çarpanla çalışarak, yerel 720p’de çalışan oyunları 1440p’ye çıkararak” geliştirilecek.

Daha önce de belirtildiği gibi, Xbox Series S, Xbox One X Geliştirmeleri ile eski oyunları çalıştırmayacak. Ancak başka ek faydaları da olacak. Xbox 360 oyunları, Xbox One X’in Jaguar CPU çekirdeklerine göre bir adım daha yüksek olan gelişmiş Zen 2 CPU mimarisinden yararlanacak.

Xbox One S oyunlarına gelince, çeşitli iyileştirmeler de olacak, ancak “900p’de çalıştırılacak sabit kodlu bir oyun Series S’de daha yüksek çalışmayacaktır.” Ancak, “dinamik çözünürlük ölçekleme kullanan oyunlarda artan çözünürlükler ve doku filtreleme kalitesinde iyileştirmeler” olacaktır.

Xbox Series S’de Geriye Dönük Uyumluluk Sistemi

Oyunlar ayrıca yeni katı hal depolama ile çok daha hızlı yüklenecek ve Otomatik HDR de mevcut olacak ve oyunların Xbox One S benzerlerinden daha iyi görünmesini sağlayacak. Ayrıca, CPU ile sınırlı başlıklar da: “Hedef kare hızlarında daha istikrarlı performans sağlamalıdır.”

Kare hızlarından bahsetmişken, Xbox One oyunları hem Xbox Series S hem de Xbox Series X’te iki kat kare hızında çalışabilecek.

Sistem mimarı Andrew Goossen, Eurogamer’a “S Serisini, Xbox One X’in yapamayacağı şekilde Xbox One S oyunlarını geliştirmek için tasarladık” dedi. “Mevcut Xbox One S oyunlarının Series S’de oynandığında iki kat kare hızıyla çalışacak şekilde güncellenmesini kolaylaştırdık. Oyunlar güncellendiğinde, mevcut oyunlar, yeni konsolda çalışıp çalışmadıklarını sorgulayabilir. Ve performans açısından Series S, Xbox One’a göre iki kattan fazla etkili CPU ve GPU performansı sağlar ve bu da oyunların bunu yapmasını oldukça basit hale getirir. Ve aslında, Series S GPU, Xbox One S oyunlarını Xbox One X’ten daha iyi performansla çalıştırır. “

Bir başka heyecan verici yönü de, önceki oyunları bu yeni nesil sistemlerin gücünden yararlanmak için geliştirmenin nispeten basit görünmesi.

“Bunu yaptığınızda gerçek bir mükemmel ayar gerekmez ve çoğu zaman üç satırlık kodu değiştirmek kadar kolaydır ve sonra oyun çalışır.” Goossen ekliyor. “O kadar kolay olmasa bile, düzeltmeler hala oldukça küçük. Kare hızını ikiye katlamanın gerçekten mükemmel şekilde çalıştığı bir üçlü A başlığımız vardı. Kalabalık animasyonunun normalden iki kat daha hızlı olması dışında. Bu tür düzeltmeler genellikle geliştiricilerin düzeltmesi için çok çok kolaydır. Güncellemek için oyun geliştiricileri ve yayıncılarıyla birlikte çalışıyoruz. Temelde Seri S’de iki kat kare hızında çalışan seçkin oyunlar olacak. “

Xbox Series X Çıkış Tarihi Açıklandı

10 Kasım tarihinde Xbox Series X/S çıkışını yapacak. Detayları hep birlikte daha iyi göreceğiz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!