Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Teknoloji ve Oyun – Oyun Dünyasının Geleceği

Artık MultileGame olarak özel yazılarımıza başlıyoruz. Bu tarz başlıklar altında sizlere oyun dünyasının geleceği, gidişatı ve durumu hakkında neler olabileceği ile ilgili olarak yazılar yazmaya başlayacağız. Sadece bizim sitemize özel olarak gelecek olan bu yazılarımıza ilk olarak Teknoloji ve Oyun başlığı altında başlıyoruz. Yazdığımız yazılar sürekli olarak gelmeye devam edecek. MultipleGame Exclusive başlığı altında yazılar sizlere sunulacak. Umarız yeni serimiz hoşunuza gider. Bir de oyun dünyasının geleceğine bizim gözümüzden bakın.

1- Teknoloji Nedir Oyun Dünyasına Etkileri Neler?

Teknoloji sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam eden bir organizasyon desek sanırım yanlış olmaz. Her geçen gün hayatımıza olan etkisi devam ediyor. Her platform üzerinde hakimiyeti sürekli olarak devam ediyor. Sizlere hayatımıza olan etkisinden ziyade oyun dünyasına olan etkisi üzerine yazmak istiyorum.

Günümüzde oyun oynama alışkanlığı farklı bir boyuta ulaşmayı başardı. Önceden bildiğiniz gibi konsolların ve game boy’ların hakimiyetinde bulunan bir oyun dünyası vardı. Atari’lerin hüküm sürdüğü bir dünyadan bahsediyorum. İlk teknoloji oyun buluşması diyebiliriz aslında. Gün geçtikçe bu durum sürekli olarak gelişmeye devam etti.

Zaman ilerledikçe oyun teknolojisi salonlardan evlere inmeyi başardı. Daha sonra ise konsollar oyuncuları egemenliği altına almayı başardı. PlayStation 1’in çıkışı devrimin başlangıcı oldu. Daha sonra ise günümüzün en büyük karşılaşması PC oyun evrenine girmeyi başardı. Günümüzde ise PC ve konsollar arasında büyük bir savaş bulunuyor. Bunun en büyük sebebi ise teknolojinin etkisi oldu. Gelişen teknoloji ile birlikte oyun oynama alışkanlığımız da farklı bir hal almaya başladı.

Bu değişen alışkanlık artık PC, konsollar ve mobile indirgenmiş durumda. Oyun oynama araçlarına olan teknoloji etkisi oyunlara da büyük bir etki yaratmayı başardı. Pixel tarzında olan oyunlar artık daha gerçekçi bir hale gelmeye başladı. Gelelim teknolojinin oyuna olan etkilerine.

2- Teknoloji ve Oyun İlişkisi Nasıl?

Oyun dünyasının ilk örnekleri pixel şekillerde yapılmış yapımlardı. Bu durum sürekli olarak gelişmeye devam etti. Oyun teknoloji tarihi çok uzak bir geçmiş değil. Ama hızlı gelişimi incelenmesi gereken bir konu aslında. Hemen her sene oyun teknolojisi daha gerçekçi bir hale gelmeye devam ediyor. Pixel durumdan gerçek modellere kadar geçen süre aslında çok uzun bir süreç değil. Son dönemlerde çıkan büyük bütçeli yapımlar ne kadar gerçekçi oyun, yapımların karşımızda olduğunu gösteriyor. Artık var olan teknoloji ile birlikte gerçek mimikleri, hareketleri daha yumuşak olarak görüyoruz.

Artık oyunlarda atmosferin içerisinde girmek çok zor değil. Bunun en büyük sebebi ise yapılan ortamın gerçek hayatımızdan izler taşıması oldu. Oyunlar sürekli olarak gelişmeye devam ediyorlar. Call of Duty Modern Warfare oyunu bunun bir örneği olarak gösterilebilir. Yada geçtiğimiz seneler içerisinde Rockstar’ın oyunu olan LA Noire’de bir örnek olarak verilebilir aslında. Gerçekçilik farklı bir boyuta taşındı.

Peki bu artan gerçeklik ile birlikte daha ne kadar ileri gidilebilir. Teknoloji gelişmeye sürekli olarak devam ederken daha nasıl bir gerçeklik karşımıza çıkabilir diye düşünceler devam ediyor. Bu sorunun cevabı ise VR teknolojisi olacak.

3- VR Teknolojisi Nedir?

Son dönemlerde VR tarafına yapılan yatırımlar artmaya devam ediyor. Artık oyun oynamayı değil yaşamayı sunan bir teknoloji karşımıza geliyor. Şuan için daha deneme aşamasında olan teknoloji uzun süre oynamaya müsait değil. Prototip aşamasında desek yanlış olmaz. Özellikle bu teknoloji için yapılan oyunlar da geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Oyun dünyasının geleceği olarak görülen VR sayesinde gerçekçilik olarak göz önüne serilecek. Bu sayede de artık gerçekçilik anlayışı direkt olarak bizler olacağız. Konsolların PC’lerin gelişimi gibi ilerleyen sürecin teknolojisi haline gelecek olan oyun platformu VR olacak. Oyunlarda oynadığımız karakterler artık biz olacağız. Bu sayede ise tamamen kişiselleştirilmiş oyunlar bizleri bekliyor olacak. Bu teknoloji tam olarak ne zaman gelecek tam süre verilemez. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüz oyun teknolojisine gelişimiz çok uzun bir süre değil. Bundan sonra gelecek olan süre de çok uzun olmayacaktır.

VR teknolojisinin 10 yıl içerisinde alacağı yol çok hızlı olacaktır. PC gibi her evde bulunan bir teknoloji olmayı başaracaktır. Teknolojinin oyuna etkisi büyük ölçüde gerçekleşmiş olacak. Kafalara takılan soru ise bu sürecinin nasıl olacağı. Oyunlar sadece kişiselleştirilmiş kahramanlardan mı ibaret kalacak. Yoksa her insana yeni bir dünya yaratma imkanı mı sunacak?

Teknolojinin etkileri oyun dünyasında tam olarak nasıl şekillenecek buna net bir cevap vermek oldukça zor ama VR, ilerleyen oyun dönemlerinin açıklayıcısı olacaktır. Şuan bakılan durumda bizim jenerasyonumuz (PC ve Konsol jenerasyonu) VR’ı tam olarak benimseyemedi. Gelecek nesillerin teknolojisi olacaktır. Önce oynanış süresi artacak. İlerleyen dönemde çıkarılan oyunlar yetmeyecektir. Sürekli olarak gelişmeye mahkumuz. Bu yüzden de yapılacak olan oyunlar farklı bir boyuta geçecek.

4- VR Teknolojisi Geleceği ve Oyun Dünyasına Olan Etkileri Nasıl Olacak?

Şuan için burada yazılanlar ütopik olarak gözükebilir ama günümüzn teknolojisi geçmiş nesiller için de ütopikti nasıl bir gelecek bizleri bekliyor bunun cevabını teknoloji bizlere verecektir. Teknoloji ve Oyun dünyası birbirlerine paralel olarak gelişmeye devam edecektir.

Oyunlar aynı zamanda teknoloji demolarıdır. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Teknoloji ne kadar ilerlerse oyun dünyası da o ölçüde gelişmeye devam edecektir. Bu konu üzerinden düşünmeye devam ettikçe gelecek nesilleri bekleyen oyunları merak etmeye başlıyoruz. Bakalım ilerleyen dönemlerde nasıl yapımlar bizleri bekliyor olacak. Hep birlikte süreci göreceğiz.

Teknoloji ve Oyun dünyasının geleceği olarak kanaatim her oyuncuya özel bir dünya yaratma imkanı olacak diye görüyorum. İlerleyen dönemlerde oyun direkt olarak hayat olacak gibi gözüküyor. Oyun dünyasının sınırı bu sefer oyuncuların hayalleri haline gelecektir. Artık her oyunun yapımcısı oyuncular olacak. Bu sayede nasıl bir dünyada oyun oynamak istiyorsanız o dünyada oyunlar oynayacaksınız.

Bu durumda keşke oyunda şu da olsaydı, bu kısmı neden böyle olmuş gibi eleştirilere gerek kalmayacak. Teknolojinin oyun dünyasına etkisi gün geçtikçe artıyor. Bakalım son durumlar neler olacak. Yazdıklarım ütopik olarak gözükebilir. Cevabı ise gelecek söyleyecektir.

Ben oyun dünyasının geleceği ve teknolojinin etkisi ile ilgili olarak bunları düşünüyorum. Peki sizler ilerleyen dönemlerde nasıl bir teknoloji oyun düşünüyorsunuz. Nasıl bir oyun geleceği bizleri bekliyor. Sizler bu konu ile ilgili olarak neler düşünüyorsunuz.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel