Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Riot Yeni FPS Oyunu: Valorant

Bildiğiniz gibi Riot Games 10. yılına özel olarak bir çok içerik ile karşımızda olacak. Bu içerikler arasında düşüneceğiniz hemen her türden oyun bulunuyor. Hikaye tabanlı oyunlardan, FPS oyunlarına, platform oyunlarından, izometrik aksiyon yapımlarına kadar Riot bir çok oyun geliştiriyor. Daha önceden Riot bu yapımlardan bazılarını gösterdi. Yakın bir zamanda da yeni FPS oyunu olan Valorant yapımını gün yüzüne çıkardı. Oyunun gün yüzüne çıkması ile birlikte detayları da beraberinde geldi. Riot nasıl bir FPS oyunu ile karşımızda olacak ve oyunun sistem gereksinimleri neler olacak. Hadi bu detaylara bakalım.

Riot’tan Yeni Bir FPS Oyun Geliyor

İlk olarak gelecek olan bu yapımın ücretsiz olarak çıkacağını belirtmek isterim. Bu da pazara iyi bir giriş demek oluyor aslında. Şimdi diğer detaylara bir göz atalım. Bildiğiniz gibi Riot firmasını bizler League of Legends oyunu ile biliyoruz. Oyun firması olmasına rağmen uzun zamandır firma LoL içerikleri haricinde oyun geliştirmiyordu. Ama LoL’ün 10. yılı ile birlikte işler değişti. Artık seri bir oyun üretimine geçiş yaptılar.

Bu hızlı geçişte ilk oyunlarından birisi bu sene içerisinde çıkışını yapacak olan FPS oyunu Valorant olacak. FPS türünde bir yapım olacak olan oyun Overwatch ve CS’nin birleşmesi gibi bir yapım olacak. Aynı zamanda biraz da Rainbow Six Siege yapımından emareler de göreceğiz. Yani karşımıza gelecek olan yapım popüler FPS oyunlarının karması şeklinde olacak.

Oyunun ilk olarak League of Legends evreni ile bir ilişkisinin olmayacağını sizlere iletelim. Farklı bir evrene ve oynanışa sahip olacak bir yapım olarak karşımıza çıkacak. LoL ile benzerliği ücretsiz olması diyebiliriz.

Biraz Overwatch, Biraz Counter-Strike

Bu başlığın sebebini size tam olarak göstermek için oynanış videosuna bir göz atalım isterseniz.

Oyunda ‘ajan’ adı verilen karakterler bulunuyor. Bu karakterlerin kendilerine has özellikleri bulunuyor. Bu özellikler Overwatch’ta da gördüğümüz sistemi bizlere gösteriyor. Ama oyun Overwatch gibi değil Counter Strike gibi duruyor. Oyunun mekanikleri harita tercihleri ve karakterlerin istedikleri silahları alıyor olması oyunu daha CS tarzında yapıyor. Bu özelliği ile de oyun Overwatch’dan ayrılıyor. CS’ye daha yakın bir hale getiriyor. ‘Ajan’ karakterlerinin olması da oyunu CS’den ayırıyor.

Gelelim Rainbow Six Siege ile olan benzerliğine bu benzerlikte oyunun içerisinde bulunan vuruş sistemi aslında. Oyunda kafan vuruşlar tek sayılacak. Ama diğer bölgelere vuruşta bir kaç atış yapılması gerekiyor. R6S’de bulunan sisteme benzer bir sistem bulunacak. Bunlara ek olarak da oyunda şimdilik 24 round bulunacak.

Oyun sadece çıkışını normal oyuncular için de yapmayacak. Aynı zamanda bir e-spor arenasının olması da planlananlar arasında. Riot Games Valorant’ın 128-tick’lik global sunucularda oynanacağını ve hileciler için özel önlemler alındığını da belirtmiş.

Firma Tarafından Paylaşılan Sistem Gereksinimleri

Önerilen – 60fps

 • CPU: Intel i3-4150
 • Grafik Kartı: GeForce GT730

Yüksek Performans – 144+fps

 • CPU: Intel Core i5-4460 3.2 GHz
 • Grafik Kartı: GTX 1050 Ti

Minimum – 30fps

 • CPU: Intel i3-370M
 • Grafik Kartı: Intel HD 3000

Valorant 2020 yılının yaz aylarında çıkışını gerçekleştirecek. Bakalım diğer oyunları gibi bu yapımda büyük başarılar sağlamayı başaracak mı hep birlikte çıktığı zaman göreceğiz.

Sosyal Medya Hesaplarımız 

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!