Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Oyun Konsollarına Ek Gümrük Vergisi Getirildi

Türkiye’da yaşayan oyun sevenlere ve oyunculara üzücü bir haberimiz var. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bazı eşyalara %5 ile %50 arasında değişen ek gümrük vergileri geldi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu eşyaların arasında da oyun konsolları bulunuyor. Oyun konsollarına ek gümrük vergisi kararı alındı. Bu karar ile birlikte oyun konsollarına %50 ek gümrük vergisi uygulanacak.

Buna göre 30 Eylül 2020 tarihine kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan bu ek vergi, 1 Ekim 2020’den itibaren ise %20’ye düşecek. Bu kararın alınmasında ki sebep olarak yerli üreticilerin desteklenmesi ve istihdamın korunmasının amaçlandığı belirtiliyor. Bu durum ile ilgili olarak oyun konsolları bu konumda nerede olduğu merak konusu oldu.

Oyun konsolları ile birlikte ek vergi getirilen ürünler arasında. Karnaval eşyalarından, golf sopalarına, hidrolik preslerden kağıt kesme makinalarına kadar çok sayıda ürün bulunuyor.

Bu alınan karar ile birlikte konsol fiyatları artmaya devam edecek. Zaten mevcut durumda döviz kurundan da etkilenen konsollar yeniden zamlı olarak satışa sunulacak. Akıllara gelen tek soru ise PlayStation 5’in ve Xbox Series X’in ülkemizde hangi fiyat ile çıkacağı oldu? Bu sorunu cevabı konsollar çıktıktan sonra belli olacak. Ülkemiz içerisinde beklenen satış fiyatlarında büyük oranda bir artış bekleniyor. PlayStation 5‘in çıkış fiyatının ‘$499-$549’ arasında çıkması bekleniyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel