Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Minecraft Oyununda Sansürsüz Kütüphane Kuruldu

Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği tarafından yeni bir ilke imza atıldı. Bildiğiniz gibi oyunlar hayatımızın en önemli parçalarından birisi haline geldi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği tarafından Minecraft’a bir kütüphane kuruldu. Minecraft oyununda Sansürsüz Kütüphane adında yeni bir yer eklendi. Bu yer sayesinde ülkelerinde sansüre uğrayan makaleleri okuma imkanınız bulunuyor. Bu sayede oyun içerisinde sansüre uğramış olan makaleleri okuma şansına sahip olacaksınız. Açık sunucular üzerine kurulan bu kütüphane ile birlikte herkese açık bir halde yayınlandı.

Minecraft Sansürsüz Kütüphane

Minecraft dünyanın en popüler ve en çok oynanan oyunlarından birisi. Oyunun en önemli özelliği de tek sınırın hayal gücünüz olması. o yüzden de oyun sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam ediyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği’de bu sınırsız evrende kendilerine ait bir içerik oluşturmayı başardılar. Bu yapılan işlem ile birlikte kendi ülkelerinde sansüre uğramış olan makaleleri bu kütüphaneye gidip okuyabileceksiniz.

Kütüphanenin inşaatı 3 ay sürmüş ve 12.5 milyon blok kullanılmış. 16 farklı ülkeden 24 kişi tarafından yaklaşık 250 saatlik bir çalışma sonucunda ortaya bu kütüphane çıkmış. Kütüphanenin ana kubbesi 300 metre genişliğinde ve tasarımda neo-klasik mimari kullanılmış.

Derneğin blog sayfasındaki açıklamada “Beş farklı ülkedeki gazeteciler, yasaklanmalarına, hapse atılmalarına, sürgün edilmelerine ve hatta öldürülmelerine rağmen artık seslerini yeniden duyurabilecekler. Yasaklanan makaleleri Minecraft içinde kitap şeklinde yayınlandı, bu sayede okurlar bu ülkelerdeki gerçek politik durum hakkında bilgi sahibi olabilecek ve basın özgürlüğünün ne kadar önemli bir şey olduğunu öğrenebilecekler” deniyor. Söz konusu beş ülke Mısır, Rusya, Suudi Arabistan, Meksika ve Vietnam olarak açıklanmış.

Bu yapılan hamle ile birlikte artık tüm makaleler elinizin altında bulunuyor olacak. İstediğiniz zaman buradan gidip makaleleri okuma imkanına sahip olacaksınız. “Yeni neslin baskıcı liderlerle mücadele edebilmeleri için ellerine güçlü bir araç veriyoruz: bilgi. Sürekli genişleyen camiamızla birlikte dünyaya gerçeğin susturulamayacağını göstereceğiz.”

İlerleyen süreçte kütüphane içeriğine daha fazla makale ekleneceği açıklandı. Sürekli olarak da güncellenmeye devam edecek gibi duruyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel