Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Half-Life Alyx Sadece VR İçin Çıkacak

Valve tarafından geliştirilen oyun Alyx sadece VR için çıkışını gerçekleştirecek. Uzun bir aranın ardından bildiğiniz gibi Half-Life serisine yeni bir oyun geliyor. Gelecek olan bu yeni oyun ise VR odaklı bir yapım olacak. VR için hazırlanmış olan Half-Life Alyx yapımı ilerleyen süreç içerisinde başka versiyonları çıkar mı sorusu akıllara takılmıştı. Valve’dan Dario Casali bu sorunun cevabını verdi. Ne yazık ki Alyx oyunu VR haricinde başka platforma çıkmayacak.

Dario’nun yaptığı açıklama;

“Bunun fare ve klavyeyle oynanabilen bir versiyonunu sunmayı isterdik. Ama dediğimiz gibi bu çalışma bir VR keşfi olarak başladı. Kontrolcüleri ve başlığı kullandıkça bunun bize sağladığı etkileşim miktarının, bize sunduğu olanakların farkına vardık. Bu yönde ilerledikçe daha da net anladık ki klavye-fare ikilisine aktaramayacağımız kadar çok imkanla karşı karşıyayız. Elleri kafadan bağımsız olarak takip edebilmek, tamamen 3D bir uzayda olmak, tüm hareketleri gerçek eş zamanlı izleyebilmek… Bunları klavye ve fareyle sağlayamazsınız. Bunu oyun makeniklerine dönüştürdüğünüzde, şu an yapabildiğimiz tür etkileşimlere dönüştürdüğünüzde bunu fare ve klavyeyle hayatta yapamayacağınızı anlıyorsunuz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamaların sebebi ise oyunun bir VR keşif oyunu olarak geliştirilmesinden kaynaklanıyor. Bu VR gelişimi ile birlikte oyunun mekanikleri klavye ve mouse için mümkün olmuyor. VR teknolojisi ile birlikte yapılabilen oyun mekaniklerinin PC’de yapılması çok olanaksız olarak bakılıyor. Bu yüzden de oyunun VR haricinde çıkması olanaksız bir hal alıyor.

Oyuncuların klavye ve mouse istekleri de bu şekilde suya düşmüş oluyor aslında. Ama ilerleyen süreçte Valve tarafından bir geri adım gelir mi bilmiyoruz. Aslında son hale Valve’ın ellerinde ama Valve tarafından böyle bir hamle çok olanaklı gözükmüyor. Klavye ve mouse ile oynayabileceğimiz yeni bir Half-Life oyunu yakın bir tarihte yok.

Half-Life Alyx oyunu 2020 senesinin Mart ayı içerisinde çıkışını VR için gerçekleştirecek. Merak edenler için de Dario’nun tüm açıklamaları.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter

Facebook

Youtube

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel