Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Google Stadia Oyunları Ucuz Olmayacak

Google oyun dünyasına yeni bir atılım ile giriş yapıyor. Yapılan bu girişim ile de beraber yeni nesil konsollara farklı bir boyut kazandırmak için geliyor. Oyunculara bu hizmet ile gelecek olan Stadia’da üzücü sayılacak bir haber geldi. Satın alınacak olan oyunlarda bir indirim yada ucuzluk söz konusu olmayacak. Bir servis sistemi ile karşımıza çıkacak olan yeni nesil konsol Google Stadia oyunları büyük ihtimal ile aynı fiyattan oyunculara satılacak.

2 farklı abonelik ile karşımıza çıkan Stadia’da birisi ücretsiz abonelik bir diğeri de 9 dolar fiyata sahip olan Pro abonelik sistemi olacak. Pro abonelik sisteminde 4K çözünürlük ve oyun kütüphanesine erişim seçenekleri bulunacak. Ama bu abonelik sisteminin oyunlara çok bir faydası dokunmayacak gibi.

Google Stadia için oyun dünyasının Netflix’i gözü ile bakılıyordu. Ama Stadia için çıkışını gerçekleştirecek olan oyunların satış fiyatları PlayStation ve Xbox için nasılsa öyle olacak. Fiziksel satışlar dijital satışlara evrimleşmişken Stadia sayesinde dijital oyun bile satın almamış olacağız.

Peki aynı fiyat ile çıkışını yapacak olan oyunları neden Stadia üzerinden almayı tercih edelim. Bizlere sunduğu ayrıcalık diğer konsollardan farklı olarak araya bir donanımsal bağlantı sokmuyor olması. İstediğimiz her platform üzerinden oynama imkanı olması farklı bir boyut kazandırıyor. Ama bu durum gerçekten Stadia tercih etmemiz için yeterli olacak mı? Aynı zamanda Stadia sürekli olarak 25mb internet altyapısı da isteyen bir sistem.

Google Yeni Konsola Aynı Fiyatlar ile Geliyor

Stadia ne kadar aradan sistem ihtiyacını kaldırmış olarak çıkıyor olsa bile tam olarak tercih edilecek bir yapı ile karşımıza çıkmıyor. Oyunlarda oluşacak olan indirim yada ucuzluk Stadia’yı daha fazla tercih edilen bir platform haline getirebilirdi. Ama ilk etapta klasik oyuncuları kendi bünyesine katması zor görünüyor. İyi bir internet altyapısı da istiyor olması diğer ülkelere belli bir süre açılması da engelleyebilir.

Stadia’da oyunların aynı fiyattan çıkmasını ise Stadia’nın patronu Phil Harrison oyun basını ile yapılan bir ropörtajda açıkladı. Stadia’da bulunacak olan oyunların fiyatları neden ucuz olsun ki şeklinde açıklamada bulundu.

Stadia içerisinde bulunacak olan oyunlar da açıklandı. Konsol içerisinde Assassin’s Creed Odyssey, Doom Eternal, Mortal Kombat 11, Final Fantasy 15, Wolfenstein: Youngblood, Football Manager 2020, Borderlands 3 ve Ghost Recon Breakpoint  gibi büyük bütçeli yapımlar da bulunacak.

Google’nin ilk etapta ve ilerleyen süreç içerisinde konsolunu oyuncular ile daha fazla buluşturabilmesi için yapması gereken özel oyun üretmek olacaktır. İlk etapta sadece 3. parti oyunlar ile hizmet verirse bu durum biraz can sıkıcı bir ha alabilir. Özel oyunlar üretip oyuncuları kendi konsoluna yönlendirmesi gerekiyor. Sistemden memnun kalacak olan oyuncular Stadia’ya daha fazla yönelecektir.

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!