Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

GDC 2020, Bağımsız Geliştiricileri Zor Duruma Soktu

Bildiğiniz gibi dünya genelinde Corona Virüsü sıkıntısı giderek artmaya devam ediyor. Bu virüsten nasibini aynı zamanda etkinliklerde alıyor. Bir çok teknoloji ve oyun etkinliği Corona Virüsü nedeniyle ertelendi. Büyük firmalar bu etkinliklere katılmaktan vazgeçiyorlar. Sağlığı ön planda tutan firmalar etkinliklere katılmama kararı alıyorlar. Etkinliklerde ya iptal ediliyor yada bilinmeyen bir tarihe erteleniyor. Bir erteleme haberi de GDC 2020’den gelmişti. Ama bu erteleme bağımsız geliştiriciler için büyük problem aslında. GDC 2020 ertelenmesi bağımsız geliştiricileri zor duruma sokmaya yetti.

Sony, Amazon, Blizzard, Activision ve Epic Games gibi büyük firmalar GDC 2020’e bu sene sağlık koşulları nedeniyle katılmayacaklarını açıkladılar. Bu ortaya çıkan sorundan dolayıda normal şartlarda 2 hafta sonra San Francisco’da gerçekleşecek GDC 2020 bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Bu durum bir nebzede olsa büyük firmaları etkiliyor. Ama asıl darbe bağımsız geliştiricilere vurdu. GDC 2020 iptal edilmesi bağımsız geliştiricileri derinden sarstı aslında. Nasıl diyeceksiniz?

İşlem şu şekilde gerçekleşiyor. Bağımsız oyun geliştiricileri için GDC 2020 gibi etkinlikler büyük anlam içeriyor. Bu etkinlikler sayesinde bağımsız geliştiriciler oyunlarını insanlara tanıtma imkanı buluyor. Tabi bu tanıtım için de etkinlik için önceden rezervasyon yapıyorlar. Bu sayede de etkinliğe göre bir bütçe yatırımı yapılıyor. Bir örnek vermek gerekirse Hindistanlı bağımsız oyun geliştiricileri GDC 2020 için 6 bin dolar masraf etmişler. Etkinlik bilinmeyen bir tarihe ertelendiği içinde mağdur duruma düştüler.

Bunun Önüne Nasıl Geçecekler?

GDC 2020 ertelenmesi en çok bağımsız geliştiricileri vurdu. Bunun önüne geçmek ve bağımsız geliştiricileri mağduriyetlerini minimuma indirmek için fon oluşturuldu. Tabi tüm bağımsız geliştiricileri kurtaracak bir sistem olmayacak ama bazılarına kaynak yaratacak bir sistem olacak.

gamedev.world direktörü, aynı zamanda kendisi de oyun geliştiricisi olan Rami Ismail, “GDC çoğu bağımsız geliştirici son derece önemli bir etkinlik. Öyle bir etkinlik ki bu stüdyolar sahip oldukları tüm parayı buna yatırabiliyorlar. Erteleme yüzünden parasız kaldılar, bu yüzden bu durumdan en çok etkilenen onlar. Sadece para kaybetmekle kalmadılar, fırsatı da kaçırdılar. Hem paraları gitti, hem de bu paranın yaratmış olduğu fırsatı da kaybetmiş oldular” diyor.

Ismail, “San Francisco’ya yılda bir kez gitmek bile çok pahalı. Yılda iki kez gitmek çoğu kişi için bir seçenek dahi değil.” diyor.

Bu açıklamalar ile birlikte bağımsız stüdyolara biraz da olsa yardım edecekler. Bakalım nasıl bir geri dönüş olacak şuan için 75 bin dolar toplanmış durumda.

Sosyal Medya Hesaplarımız  👍

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

  Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!
  trendbet - kalebet giriş -
  betkanyongiris.club
  -

  casinovale yeni giriş

  -
  kingbetting giriş
  - perabet -

  slotbar

  -
  bahsegel