Close

Giriş Yap

Close

Register

Close

Şifremi Unuttum

Büyük Oyun Mu? Büyük Dolandırıcılık Mı?

Bu tarz bir başlık altında sizlere sunacağımız oyunun adı Star Citizen olacak. Bildiğiniz üzere Twitter hesabımız üzerinden bu konu ile alakalı olarak özel bir yazı yayınlayacağımızı sizlere iletmiştik. Aynı zamanda da sadece sitemiz üzerinde okuyabileceğiniz özel yazılarında bulunduracağımız ve her Pazar günü yayınlayacağımızı sosyal medya hesaplarımız üzerinden açıkladık. Bu tarz bir konu ile ilgili olarak daha önce Teknoloji ve Oyun başlıklı bir içerik sizlere yayınladık. Şimdi ise sırada akılara takılan sorunun cevabını vermek var. Star Citizen “Büyük Oyun Mu? Büyük Dolandırıcılık Mı?

Oyunlara Bağış Atmak

Bağımsız oyun geliştiricileri yada belli seviyenin üzerinde bulunan oyun geliştiricileri geliştirdikleri oyun için oyunculardan para talebinde bulunabiliyor. Bu talep doğrultusunda yapacakları yapımın nasıl bir içerikte olduğunu anlatan sunumlar hazırlanıyor. Varsa eğer oyun ile ilgili olarak bir demo geliştirilip kullanıcılara sunuluyor. Bunun ile de birlikte bir bağış kampanyası oluşturuluyor. Bu bağış kampanyasında geliştirilecek olan ürün için belli miktarda para talebi oluyor. O miktara ulaşılınca da oyunun tam sürümünün çıkması bekleniyor. Bu bağış kampanyalarının düzenlendiği en büyük platform ise Kickstarter bildiğiniz gibi. Bu durumu oyun haricinde diğer işler için kullananlar da bulunuyor.

Star Citizen oyunu da toplanan bağışlar sonucunda ortaya çıkmaya devam eden bir yapım. Sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. Gelecek bir dönemde geçen oyun bir uzay simülasyonu şeklinde tasarlanmış durumda. Online bir yapıya sahip olan oyun bağışlar ile birlikte gelişmeye devam ediyor. Bağışların yanında oyunun bir de oynanabilir sürümü de bulunuyor. Oyuncular oyunu deneyimleme şansına da sahip. Bağışların yanında oyunun içerisinde satın alınabilir ürünler de mevcut. Düşünülen yapım hayali bir oyun gözü ile bakılıyor.

Star Citizen

Cloud Imperium Games tarafından Microsoft Windows ve Linux için geliştirilmeye devam eden bir yapım. Oyunun gündem olmasının sebebi genel olarak topladığı bağış miktarının fazlalığından kaynaklanıyor. 250 milyon doları aşkın bağış toplamayı başardı. Bu para sürekli olarak da artmaya devam ediyor. Uzun yıllardır oyun ile ilgili olarak gelişmeler sürekli olarak devam ediyor. Oyunun en büyük özelliği tamamen yaşayan bir evren oluşturmak. Dünya ile sınırlı değil bir evrenden bahsediyor. Büyük amaçlar ile yola çıkıldığı için büyük miktarda yatırım da gerekiyor. Bunun için de oyun ile ilgili radikal değişimlerde yıllar içerisinde verildi.

İlk olarak parasal yönden istek sürekli olarak artmaya devam ediyor. İlk olarak istenen paralar 10 milyon dolar civarında iken şimdi sınırsız olarak belirlenmiş durumda. Net olarak şuan 250 milyon doları aşan miktarı geçmiş durumda. Sürekli olarak da artmaya devam ediyor. Bunlar ile birlikte akıllara büyük bir dolandırıcılık hikayesi ile karşı karşıyayız galiba sorusu takılıyor. Ama şuana kadar buna benzer bir hamle gelmedi.

İkinci olarak ise oyunun geliştirilen motorunda bir değişime gidildi. Star Citizen geliştirilmeye başlandığı dönemde Cryengine 3 ile geliştiriliyordu. Daha sonra ise bu oyun motoru yeterli gelmemeye başladı. Amazon Lumberyard ile geliştirilmeye oyun devam ediyor.

Gelelim Oyun Dünyasına Etkilerine

Star Citizen oyunu artık bir oyun olmaktan çıkmış durumda. Oyun dünyasına olan etkisi daha küresel bir hal aldı. Star Citizen oyunu ile birlikte oyuncuların oyuna olan etkisi daha ilginç bir hal almaya başladı.

Star Citizen en çok bağış toplamayı başaran oyun unvanını elinde bulunduruyor. Yakın bir zaman içerisinde de bu unvanı elinden alabilecek bir yapım çıkacağını pek düşünmüyoruz. Oyuna olan yatırımlar sürekli olarak artmaya devam ediyor. Sürekli olarak bir paraya ihtiyaç duyuyor. İstediği para miktarı da azımsanacak düzeyde değil. 250 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olmayı başardı. Arada bulunan farklı gösterebilmesi için 1 milyon dolarlık kaliteli oyunlar karşımıza çıktı.

Tabi Star Citizen oyununu diğer oyunlar ile karşılaştırmak mümkün değil. Farklı bir tarz ile karşımıza çıkıyor. Oyunun vadettikleri ileri seviyede olduğu için istenilenleri bir nebze anlayabiliyoruz. Ama oyun dünyasının algısını baştan yazacak bir yapım olacak.

Net olarak çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Bu yüzden de net bir şey söylemek çok da mümkün değil. Oyun dünyasına olan etkilerinden birisi. Oyuncuların etkisi ile bir oyunun nasıl yapılacağını gösterdi. Bu sayede de oyunculara sunulan yapım ne kadar başarılı bir ivme gösterirse nasıl geri dönüş alabileceğini görüyoruz. Star Citizen burada oyuncuların gücünü göstermeyi başardı.

Bir yönden ise dolandırıcı bir yapım olarak karşımıza çıkarsa. O zaman da oyuncuların güveni tamamen değişecek. İlerleyen dönemlerde yatırım yapılacak oyunlara olan güven tamamen azalacak. O yüzden de yapılmaya başlanan bağış kampanyaları istenilen geri dönüşü alamayacak. Bu da ilerleyen dönemde bağımsız oyun geliştiricileri için büyük sıkıntılar doğmasına sebep olacak. Star Citizen’ın atacağı hamleler ilerleyen dönemlerde oyun geliştiricilerinin farklı yönlere evrilmesine sebep olacaktır.

Star Citizen Oyununa Yapılan Yatırımlar

Oyun dediğimiz gibi online yapıya sahip olarak çıkışını yapacak. Online olmasından her oyuncu memnun değil. Hikaye tabanlı oyun sevenler de unutulmadı. Squadron 42 adında bir hikaye modu geliştirilmeye başlandı. Bu geliştirilen hikaye modu ise tam bir ünlüler geçidi. Sadece hikaye modu içerisinde bulunan ünlü isimler şu şekilde sıralanıyor. (Paraların nereye gittiği de belli oluyor aslında)

Mark Hamill, Gary Oldman, Henry Cavill, Gillian Anderson, John Rhys-Davis, Liam Cunningham, Mark Strong gibi isimleri oyunun hikaye modunda yer alıyor. Bu isimler birebir olarak modellenmiş durumda. Star Citizen markası gün geçtikçe büyümeye ve farklı bir hal almaya devam ediyor. Bunlar sadece oyunun görülen tarafları.

Oyunun içerisinde satılan bazı ürünlerin fiyatları binleri geçmiş durumda. Dediğimiz gibi oyun sürekli olarak paraya ihtiyaç duyuyor. Doyumsuz olarak para harcanmaya devam ediyor. 250 milyon dolar bağışlardan toplanmış paralar. Bunun farklı boyutları da bulunuyor. Oyun sadece PC için geliştirilmeye devam ediyor.

Peki bu yapım bu kadar parayı ne için harcıyor. Oyun bir uzay simülasyonu karşımıza yaşayan bir evren çıkarmanın peşinde. Bir sonsuzluk döngüsü kurulacak. Tüm oyuncuları bir çatı altında barındırma projesi bulunuyor. Bunlar ile birlikte oyun müthiş bir detay seviyesi bulunuyor. Bu detaylar ile birlikte yapacağınız uzay gemileri büyük uğraşlar istiyor. Her türlü detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda oyunun bir de ticaret tarafı bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan bu ticaret tarafının nasıl işlendiği de önemli detaylardan olacak. Geliştirilmeye devam eden yapım nasıl karşımıza çıkacak merak ediyoruz. Peki karşımıza tam sürümü çıkacak mı onu da merak ediyoruz aslında.

SONUÇ

Artık cümlelerimiz sonuna doğru yaklaşıyoruz. Gerçekten bu oyun “Büyük Oyun Mu? Büyük Dolandırıcılık Mı?” olarak çıkışını yapacak. Uzun yıllardır yapıma olan destek devam ediyor. Geliştiriciler de oyuna olan yatırımlarına ve geliştirilmesine devam ediyorlar. Aradan geçen bu uzun zaman ile birlikte bu büyük oyuna dolandırıcılık demek ne kadar doğru olur bilinmez.

Sürekli olarak oyun ile ilgili yeni içerikler, yeni gelişmeler paylaşılmaya devam ediyor. Aynı zamanda oyun hakkında yapılan tüm faaliyetler sürekli olarak aktarılıyor. Oyunu geliştiren isim de oyuncular tarafından sevilen ve bu işler ile uzun yıllardır uğraşan birisi. O yüzden milyonlarca oyunu bu oyuna güvendiğini gösterdi. Ortaya çıkaracakları yapımında mükemmel olacağına dair inançları var.

Star Citizen oyunu tam sürüm olarak çıkışını gerçekleştirdiği zaman oyun dünyasının gelmiş geçmiş en iyi oyunu olması gerekiyor. Hem online bir yapım olarak hem de hikaye modu olarak. Bu istek karşılanmadığı sürece de ben bu oyun için büyük dolandırıcı demeyi tercih ederim.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter

Facebook

Pinterest

LinkedIn

Reddit

Youtube

Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

0
0

    Cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

    Yorumunuzu gönderdiğiniz için teşekkürler!